Image default
AktualnościFlixBus

FlixCar – #3

Nowa marka od Flixmobility GMBH. Zapraszamy po więcej szczegółów o FlixCar…

Dziś na naszą skrzynkę mailową dotarła informacja o dokapitalizowaniu firmy FlixMobility, wiadomość z pozoru jak każda inna, gdzie Public Relations piszą o tym, jak się firma rozwija itp. Na pozór e-mail jak każdy inny. Nie wrzucamy zbyt często prasówek, bo dostajemy tego bardzo dużo. Tak naprawdę nie jesteśmy blogiem newsowym, nie gonimy za sensacją, jednak drobny akapit przykuł naszą uwagę, a w nim odpowiedź Flixbusa na wejście konkurencji w ich rejon działania. Poznajmy zatem:

FlixCar

To trzecia marka, pod którą będzie funkcjonował FlixMobility GMBH, po już istniejących:

  • Flixbus — połączenia autobusowe
  • FlixTrain — połączenia kolejowe

dołącza

  • FlixCar — carpooling współdzielone przejazdy samochodem

Ciekawe prawda?

Na tę chwilę wiemy tylko tyle, nowa marka zacznie działać w 2020 roku, a jej uruchomienie jest możliwe rundzie F dofinansowania, ale mniejsza z tym skupmy się na FlixCar i zobaczmy, jak to może wyglądać.

FlixCar – od strony technicznej

Sama idea płatnego współdzielenia przejazdów jest już dobrze znana i jest kilka wiodących aplikacji pomagających w tego typu jeździe. Podczas rozmowy z polskim oddziałem FlixMobility poznaliśmy nieco więcej szczegółów:

  • Uruchomienie FlixCar to 2020 rok konkretna data nie jest jeszcze znana, jednak prawdopodobnie będzie to pierwszy kwartał roku.
  • FlixCar będzie częścią ekosystemu FLixBus, czyli wybierając połączenie np. z Krakowa do „Koziej Wólki”, to dostaniemy pełny wykaz autobusowych, jeśli nie ma połączenia bezpośredniego, to system zaproponuje nam przesiadkę, lub połączenie FlixCar, lub FlixTrain o ile będzie dostępne. Natomiast jeśli zaznaczymy połączenie bezpośrednie i nie będzie połączenia FlixBus, czy FlixTrain dostaniemy propozycję FlixCar. Trzeci wariant to, jeśli nie będzie połączeń, system nas poprowadzi na przykład FlixCarem do najbliższego połączenia FlixBus, czy FlixTrain, jednak ten wariant jest najbardziej skomplikowany do skorelowania z rozkładem jazdy i bardziej jest to jako gdybanie.
  • FlixCar będzie usługą typu door — to — door, czyli coś, co dobrze znamy z rynku tzw. „busów”, „dziewiątek”

Mniej więcej tak to może wyglądać, ale skoro już gdybamy na zasadzie, coby było, gdyby babcia miała wąsy, zobaczmy, jak to może wyglądać. Na tę chwilę ta część wpisu jest gdybaniem.

FlixCar – gdybanie

FlixCar
FlixCar

Z oficjalnych wypowiedzi, jeszcze nie wiemy zbyt dużo, jednak znając ekosystem FlixMobility, możemy teraz po spekulować, jak to będzie, działało od strony kierowcy, ponieważ od strony pasażera już mniej więcej wiemy wszystko i powyżej zostało to napisane.

Jest wielce prawdopodobne, że nowa usługa będzie miała oddzielną aplikację dla partnerów samochodowych, gdzie będziemy zgłaszali przejazd i podawali trasę przejazdu. Pytanie jest czy FlixMobility narzuci sztywne ceny za pasażera, czy jak w innych aplikacjach sami określimy, ile chcemy za zabranie pasażera. Jest prawdopodobne, że dostaniemy stawki za km i dzięki temu Flix będzie chciał konkurować z innymi aplikacjami carpoolingu.

[update] Kierowca z pasażerem sami ustalają cenę za przejazd — takie info dostaliśmy od centrali Flixbus Polska

Pytanie jest czy przejazd będzie monitorowany i skorelowany z działaniem nawigacji Flixa znanej z autobusów. Jeśli tak to czy kierowca będzie się logował. Niestety na tę chwilę nie jesteśmy na to pytanie w stanie odpowiedzieć. Jednak znając pomysły FlixMobility i zapowiedzi, że FlixCar będzie częścią ekosystemu FlixBus, mamy pewność, że wiele rozwiązań zostanie powielonych i dołożona zostanie nowa funkcjonalność. Jednak sama aplikacja Flixbus według nas, nie będzie zawierała części dla kierowców, gdyż znacząco pogorszyłaby się jej używalność i utrudniłoby korzystanie z niej. Im łatwiejszy i przejrzysty interfejs aplikacji, tym lepiej, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Dzięki temu zwiększamy dostępność dla potencjalnych grup klientów.

Kolejnym pytaniem, jakie kołacze się nam po głowie, to jak wyeliminować oszustów, czy kierowców, z którymi nie chcą podróżować pasażerowie, czy tak samo, jak u konkurencji za pomocą ocen i komentarzy do przejazdów.

Czy za dodatkową opłatą pasażer będzie mógł np. wybrać muzykę na pokładzie lub stację radiową?

Jest wiele pytań i mało odpowiedzi, jednak z czasem na pewno dowiemy się więcej o tym, jak będzie FlixCar, a teraz zobaczmy…

Dlaczego powstał FlixCar?

Mniej więcej wiemy, jak może wyglądać FlixCar, ale dlaczego dopiero teraz powstaje?

Oficjalnie FlixMobility informuje, że jest to zapisane w strategii firmy i dzięki zwiększeniu kapitału firmy będzie możliwy rozwój FlixTrain, ekspansja w Stanach Zjednoczonych, czy otwarcie się na nowe rynki takie jak Azja, czy Ameryka Południowa, jak i uruchomienie FlixCar.

Jednak czy ta decyzja nie ma drugiego dna?

Oui Bus – FlixCar

Jakiś czas temu Oui Bus należący do kolei francuskich SNCF został sprzedany francuskiemu serwisowi BlaBlaCar, a ten ogłosił wejście na rynek obsługi autobusowych połączeń dalekobieżnych. Informacja ta musiała spowodować w centrali FlixMobillity mobilizację i decyzję, by wejść na nowy rynek tym razem carpoolingu.

Więcej informacji o Flixbusie znajdziecie na naszej stronie -> Okazje Podróżnika — FlixBus

Bilety na połączenia Flixbus znajdziecie tutaj -> www.FlixBus.pl
Aplikacja dla Androida -> Flixbus Android APP
Aplikacja dla IOS -> Flixbus IOS App
Propozycje ciekawych miejsc dodawanych przez podróżnych Flixbusa oraz gdzie możecie dojechać Flixbusem, a jeśli dodacie swoje zdjęcia i rekomendacje miejsc, możecie dostać ciekawe benefity od Flixbusa oraz partnerów -> Na Tropie Polski

Więcej informacji o FlixCar już wkrótce.

Zachęcamy do subskrypcji naszych kanałów Social Media:

Polecamy także nasz newsletter

Pozdrawiamy.
Ekipa Okazji Podróżnika

Podobne Wpisy

Mamy juz ponad 1000 fanów na FB

DJ Czas

10 rzeczy które musisz zobaczyć w Pieninach

DJ Czas

Jedziemy na wycieczkę — wynajem autobusu.

DJ Czas