Image default
AktualnościAutobusowiPrzewoźnicy

Wyskocz Gdzieś. Nowy przewoźnik na trasie Zakopane – Warszawa

Szalejąca pandemia pokazała nam jak z dnia na dzień możemy stanąć przed być albo nie być nawet z pozoru dużym i stabilnym przewoźnikom, ale paradoksalnie taka sytuacja stwarza też nowe możliwości. Zapraszam zatem do relacji z wyjazdu do Warszawy nowym przewoźnikiem…

Nie mal każdego, którego zapytamy na ulicy o zimową stolicę Polski, wymieni jednym tchem Zakopane. To nie duże miasto położone w malowniczym miejscu u podnóża tatr co roku przyciąga rzeszę turystów. Wielka popularność tego miejsca niestety powoduje, duże trudności, z którymi Zakopane boryka się od lat i nie wiadomo, jak temu zaradzić. Problem szczególnie widać, podczas popularnych długich weekendów, świąt, czy sezonów wypoczynkowych, a mowa tutaj o braku miejsc na samochody, czy wąskie gardła komunikacyjne powodujące olbrzymie korki i frustracje zamiast wypoczynku.

Czy musi tak być? Czy można komfortowo bez samochodu dojechać do Zakopanego?

Patrząc na bogatą ofertę przewoźników na tej trasie, można by było się zastanowić, czemu wciąż ludzie wybierają samochód. Co chwile z Dworca Autobusowego odjeżdża autobus, a jednak pasażerowie wybierają samochód.

Dlaczego?

Powodów jest kilka. O ile mieszkamy w Krakowie, to nasza podróż do Zakopanego sprowadza się do spakowania plecaka i podróży na dworzec MDA, z którego odjeżdżają co chwilę autobusy pod Tatry. Ba Małopolskie Dworce Autobusowe ułatwiają nam to jeszcze bardziej przez dedykowane stanowiska odjazdowe.

Ale co jeśli nie jesteśmy z Krakowa?

Też nie musimy znać rozkładu jazdy, ale już musimy korzystać z przesiadki, co niestety pogarsza nasz komfort podróży i powoduje, że wolimy skorzystać z samochodu. Ba kto z nas jechałyby całą noc w niewygodnym fotelu pociągu (O tym będzie osobny wpis z mojego wypadu do Szczecina „pierwszą klasą”). Powiecie przecież są kuszetki i tutaj znów mamy ciekawą sytuację, Otóż wagony sypialne i kuszetki, choć jest ich mało, to są niewykorzystane w 100% przez system sprzedaży (ale o tym innym razem) i często nie ma miejsca w nich, choć tylko połowa sprzedana.

Autobusy, fakt tutaj od lat jest coraz lepiej, jednak jeszcze nie jesteśmy na tyle rozwiniętym rynkiem, by zamawiać pojazdy skonfigurowane pod potrzeby pasażera, a wygrywa często cena. Tańszy fotel, tańsze wyposażenie. Nie ma co się dziwić kiedy ktoś musi wydać ponad milion złotych na nowy. Stąd często jeżdżą kilkuletnie autobusy turystyczne i dzięki temu komfort jest coraz lepszy.

Komfort jest coraz lepszy, ceny stoją prawie w miejscu pomimo pandemii i drożejącego paliwa, to czemu nie wybieramy zbiorowej komunikacji?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć na końcu, a teraz po tym długim wstępie, chciałbym Was zachęcić do porzucenia samochodu na rzecz:

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa

Podczas długiego weekendu miałem okazję przejechać się z nowym przewoźnikiem na trasie Zakopane – Warszawa – Kraków (wysiadam w Krakowie, bo mam lepsze połączenia do wioski, w której mieszkam). Jak dobrze wiecie, zawsze staram się sprawdzić, jak wyglądają nowe połączenia, by móc podzielić się z Wami.

Jest 12 listopada 2021 roku, a prognoza na ten dzień zapowiadała się tragicznie, jednak jak zwykle sprawdziło się powiedzenie, że nie należy ufać mediom (czy to internetowi, czy telewizji). Pogoda pokazała się z najlepszej strony i cały dzień świeciło słońce (szkoda, że tak szybko znika w listopadzie), choć były mgły to i tak było klimatycznie, oraz urokliwie.

Wstałem rano i zrobiłem co miałem zrobić w domu, spakowałem zapas baterii i ruszyłem w stronę Zakopanego z przesiadką w Nowym Targu. I tak około 12 po południu byłem już na miejscu.

Przy okazji pobytu zrobiłem kilka fotek dworca w remoncie, małe zakupy na drogę, obiadek kilka metrów w dół, od dworca autobusowego. Po zjedzeniu pomidorowej i wciągnięciu solidnej porcji ruskich byłem gotowy do drogi.

Parę minut przed 15:30 zajechał na stanowisko 10 mój autobus.

Wyskocz Gdzieś Zakopane - Warszawa
Dworzec Autobusowy w Zakopanem. Stanowisko nr. 10
Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Dworzec Autobusowy w Zakopanem. Stanowisko nr. 10
Wyskocz Gdzieś Zakopane - Warszawa
Dworzec Autobusowy w Zakopanem. Stanowisko nr. 10
Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Dworzec Autobusowy w Zakopanem. Stanowisko nr. 10

Szybko zainstalowałem się na swoim ulubionym przednim rzędzie nad pilotką. Kamera poszła… Mozna ruszać. Punkt o 15:30 wyruszyliśmy w kierunku Warszawy.

Pomimo remontu i przebudowy okolic dworca, udało się zgrabnie i płynnie sami zobaczycie w filmiku na końcu wpisu. Jednak długo się nie cieszyliśmy szczęściem. Długi weekend to bankowo korki w Zakopanem.

Dopiero po minięciu Klikuszowej, jazda zrobiła się bardziej płynna i można było nadrobić małe opóźnienie.

Około 16:30 słońce powiedziało nam szerokości i zniknęło za horyzontem, malując niebo kolorami.

Wyskocz Gdzieś Zakopane - Warszawa
Zachód słońca widziany z  przedniego rzędu w okolicy Rdzawki
Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa

Na dworcu w Krakowie zameldowaliśmy się około godziny 18.

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Kraków Dworzec Autobusowy MDA stanowisko G6

Szybka zmiana kierowców i możemy ruszać w drogę

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Kraków Dworzec Autobusowy MDA stanowisko G6

Kraków udało się opuścić bez większych kłopotów. Droga Krajowa numer 7 coraz bardziej przypomina drogę ekspresową, a odcinki jedno jezdniowe to już mniejszość. Szybko i sprawnie (wiadomo długi weekend mniej aut) dotarliśmy do Kielc.

Jak do tej pory podróż Wyskocz Gdzieś odbywa się, sprawnie i komfortowo. Do tego wyposażenie autobusu oraz sam autobus pozwalają na odpoczynek i pełen relaks na pokładzie, a w tym pomagają nam WIFI oraz gniazdka 230V wraz z gniazdami USB wygodnie zamontowane w ścianie bocznej autobusu, aby nie przeszkadzały i nie trzeba było się schylać (tak wiem, gruby jestem, ale tu nie chodzi o schylanie, a bardziej o to, że możemy sobie kabel wyrwać plątający się po ziemi)

Z racji tego, że połączenie Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa obsługiwane jest za pomocą autokarów marki Setra jest dodatkowym atutem. Autobusy tej marki słyną, z komfortu, a jeśli chcecie je bardziej poznać to zapraszam do wpisu Kässbohrer Setra.

Wracamy na trasę.

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Kielce Dworzec PKS stanowisko 15

Do Kielc przyjechaliśmy około 30 minut przed czasem, co pozwoliło mi na fajną sesję bez pośpiechu

Muszę w końcu przyjechać na weekend do Kielc i sprawdzić, o co chodzi z tym twierdzeniem pi… jak na dworcu w Kieleckim, jednak zanim to nastąpi, musi mnie i Wam wystarczyć ta mała sesyjka z Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa.

Mogę z ręką na sercu i z czystym sumieniem, że ja i dworzec autobusowy w Kielcach to wielka miłość od pierwszego wejrzenia. Odkąd zobaczyłem słynne Kieleckie UFO, zawsze chciałem mieć je w swoim albumie. Lata lecą, zakusy na przerobienie tego pięknego miejsca na galerię, zostały odparte, a sam dworzec przeszedł pełny remont i modernizację. O tym będzie film i więcej zdjęć, ale to najszybciej na wiosnę.

Jednakże czas odjazdu zbliżał się, a my wyruszyliśmy o 20:24 w kierunku Warszawy. Przed nami kolejny przystanek Radom, o którym wspominam z kronikarskiego obowiązku. Sam dworzec z roku na rok jest w coraz gorszym stanie i po przeprowadzce Katowickiego dworca na Sądową z Piotra Skargi, to Radomski dworzec wygrywa w cuglach na miano najgorszego dworca, ale konkurencja mu drepcze po piętach.

Tutaj przyjechaliśmy i odjechaliśmy punktualnie o godzinie 21:36.

Przed nami ostatni przystanek Warszawa Metro Wilanowska.

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Dworzec Warszawa Metro Wilanowska

Tutaj dojechaliśmy zgodnie z rozkładem jazdy.

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Dworzec Warszawa Metro Wilanowska

Ech to miejsce kiedyś tętniło życiem przez prawie całą dobę. Dziś pozostał tylko sentyment po dawnych czasach i pewne oznaki.

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa
Dworzec Warszawa Metro Wilanowska

A co można robić w Warszawie?

Przypominam tutaj mój wpis, który będzie aktualizowany – One day in Warsaw …
Dobre burgery i nie tylko znajdziecie tutaj – Wyspa Uranosa

A co można robić w Krakowie?

Zapraszam na spacer po Krakowie – One day in Cracow…
Można skorzystać z oferty Kraków Direct

A jak zgłodniejecie, to tutaj macie kilka propozycji – Gdzie zjeść w Krakowie

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa – Film z trasy

Ponad 700 km w 40 minut. Usiądź wygodnie i w drogę

Wyskocz Gdzieś Zakopane – Warszawa – Podsumowanie

Wyskocz Gdzieś to nowy przewoźnik, za którym stoi dobrze znany tour operator z Kraków Direct. Linia zapowiada się dobrze, choć będzie trudno. Jest kilka rzeczy do poprawy, aby mogła się ona utrzymać i przynosić zysk. Czasy niestety są niepewne, a to także wpływa mocno na rentowność połączeń.

Pandemia spowodowała, że bardziej jesteśmy skłonni jechać samochodem, pozornie czując się bezpieczniejsi w nim. Pozornie to bardzo dobrze powiedziane, gdyż od samego początku przewoźnicy w trosce o pasażerów, swoich pracowników i swoich rodzin dbają, aby autobusy były odkażone, czyste i bezpieczne.

A samochód?

No właśnie. Kiedy ostatnio wymieniałeś filtry kabinowe, czyściłeś układ wentylacyjny, prałeś tapicerkę, czy odgrzybiałeś klimę?

Wiem, na czym przy przeglądach się oszczędza, to nie mówcie mi, że robicie to co dwa tygodnie, a przewoźnicy tak robią. Do tego gruntowne mycie i odkażanie codzienne, odkażanie strategicznych miejsc po każdym kursie, to gdzie jest bezpieczniej?

Wszelkie badania potwierdzają, że komunikacja zbiorowa jest bezpieczna i warto z niej korzystać. Tak i ja zachęcam Was do wygodnej podróży z Wyskocz Gdzieś na trasie Zakopane – Warszawa. Obecnie jest to jeden z najwygodniejszych przewoźników, z którymi miałem przyjemność jechać na tej trasie.

Śledźcie ich profil, aby być na bieżąco.

Pełny rozkład jazdy znajdziecie na stronie Wyskocz Gdzieś

Zapiszcie się do naszego newslettera

Śledź nas:

Polecam Waszej uwadze Wyskocz Gdzieś i zapraszam na ich pokład
Stanisław | Okazje Podróżnika.pl

Podobne Wpisy

Krakowski HUB Flixbus-a

Okazje Podróżnika

Miało być pięknie, a wyszła… przejażdżka kolejowa po Polsce.

DJ Czas

XXI Parada Parowozów w Wolsztynie

DJ Czas