Image default
AktualnościFlixBusInterZaproszenia

Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa

Chorwacja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów w wakacje. Zobaczmy czy można się wygodnie dostać…

Croatia full of life…

Taki slogan reklamowy ma oficjalna kampania reklamowa Chorwacji i muszę przyzanć, że coś w tym jest. Od momentu, kiedy zobaczyłem tę reklamę w telewizji zacząłem rozmyślać nad wybraniem się choćby na kilka godzin do tego pięknego kraju, a piosenka towarzyszy mi jako chyba jedyna z reklam do dziś na słuchawkach podczas spacerów i nie tylko. Zobaczcie sami co mnie tak zafascynowało.

No dobrze mnie to przekonało, a Was?

Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa

Tak się składa, że dziś wystartowały nowe linie sezonowe Flixbusa na południe Europy, czyli na Chorwację. Pierwsza z nich to linia N1283 Kraków — Split obsługiwana przez partnera Flixbusa UniBus

Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa
Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa

N1283 Kraków – Split

Linia przebiega przez Katowice, Ostrawę, Ołomuniec, Brno, Bratysławę, Zadar, Biograd na Moru, Vodice, Szybenik, Trogir.

Linia ta jest obsługiwana komfortowymi autobusami Mercedes Tourismo 2 generacji z 2019 roku. należącymi do partnera UniBus. Autobusy te wyposażone są:

  • Gniazdka 230v oraz USB
  • Klimatyzację
  • Rozsuwane i odchylane fotele wraz ze zwiększonym miejscem na nogi
  • toaletę
  • Pokładowy system rozrywki dostępnym przez Wifi i Internetem

Czas podróży z Krakowa do Splitu wynosi 19 godzin i 30 minut o ile nie napotkamy na niespodziewane sytuacje drogowe typu kolejka na granicy, czy korki na drogach.
Autobusy wyruszają z Krakowa codziennie o godzinie 17 by zameldować się na miejscu już o 12:30, w drogę powrotną ze Splitu wyruszają o godzinie 17:30, by w Krakowie zameldować się o godzinie 13:00

Drugą linią, która ruszyła to linia N1282 z Warszawy do Puli

Warszawa Pula

N1282 Warszawa — Pula

Linia ta przebiega przez Katowice, Bielsko-Białą, Żywiec, Żlinę, Bratysławę, Rijeka, Opatija, Rovinj.

I tak jak poprzednia linia N1283, tak i linia N1282 jest obsługiwana przez partnera UniBus nowo nabytymi Mercedesami Tourismo MK2. Autobusy są podobnie wyposażone a jak powyżej

Czas podróży z Warszawy do Puli wynosi 20 godzin, o ile nie napotkamy na niespodziewane sytuacje drogowe typu kolejka na granicy, czy korki na drogach.
Autobusy wyruszają z Warszawy w każdą środę, czwartek, sobotę, niedzielę o godzinie 12;50 by zameldować się na miejscu już o 8:45, w drogę powrotną z Puli wyruszają w każdy czwartek, piątek, niedzielę i poniedziałek o godzinie 20:45, by w Warszawie zameldować się o godzinie 16:45

Czy taka podróż jest wygodna?

Patrząc na konkurencję lotniczą, to blisko 20-godzinna podróż może przerażać, jednak mając doświadczenie w dalekich podróżach z Flixbusem (niedawna trasa z Krakowa do Amsterdamu także blisko 20 godzin w autobusie), daje mi mniej więcej pojęcie o tym, jak będzie wyglądała podróż na Chorwację z Krakowa i Warszawy. Zobaczmy może, jak będziemy podróżować „Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa”Autobusy jeżdżące do Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa

Autobus vs Samolot

Utarło się, że samolotem podróżuje się ekspresowo, jednak czy tak jest naprawdę, zobaczmy. Autobus zatrzymuje się na dwóch lub więcej przystankach w Polsce, więc jeśli mieszkamy przy trasie, nie musimy tracić czasu na dojazd, inaczej nie posiadając samochodu dojazd do lotniska zajmie nam minimum godzinę, jeżeli korzystamy z tanich linii lotniczych, to często są to godziny wczesnoporanne lub prawie nocne. Dodatkowo musimy się liczyć, że nie często nie dolecimy do docelowego miasta i z lotniska musimy znaleźć sobie transport i tak korzystając z komunikacji zbiorowej, znów upłynie nam czas na czekaniu na nasz transport. Sam lot z Krakowa będzie trwał około 1,5 godziny, do tego musimy doliczyć, dojazd około godziny i około godziny lub dwóch być wcześniej na lotnisku. I już mamy na dzień doby około 5 godzin podróży. Lądujemy i znów czekamy na bagaż, idziemy na przystanek (o ile nie mamy transferu, czy wynajmu samochodu) czekamy na nasze połączenie i tak nasz podróż samolotem może trwać od 8 do 20 paru godzin. Dodatkowym elementem, jeśli nie zaplanujemy odpowiednio wcześnie naszego wyjazdu i nie trafi się nam promocja last minute, to nasz bilet będzie średnio droższy dwu lub trzykrotnie od autobusowego.

Podsumowując autobus może i jedzie długo, to samolot nie zawsze jest szybszy. Pamiętajmy jeszcze o tym, że samoloty nie latają codziennie, a np. dwa razy w tygodniu i tak, jeśli chcemy lecieć w danym dniu, to pojawia się nam przesiadka.

Wybór środka transportu pozostawiam Tobie drogi czytelniku, jednak z doświadczenia wiem, że czasem warto wybrać się autobusem niż samolotem. Dodatkowym bodźcem jest np. wielkość bagażu.

Autobusy jeżdżące do Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa

Na zdjęciu fotele z poprzedniej generacji Mercedes Tourismo, jednak wrzucam, by pokazać odległości pomiędzy fotelami. W nowych autobusach mamy odrobinę więcej miejsca przez nasza podróż jest bardziej komfortowa.. Spędziłem w tych fotelach, jak i w nowym Tourismo blisko 50 tys km i muszę przyznać, że za każdym razem przyjeżdżałem na miejsce wypoczęty i rześki. Co nie zawsze mi się udawało w Plaxton Elite Polskiego Busa. Autobusy sa klimatyzowane i zadbane, a te które zaczynają kursowanie to całkiem nowe pojazdy odebrane kilka dni przed rozpoczęciem kursowania linii .

Zobaczcie sami, jak wyglądają autobusy kursujące na liniach N1282 i N1283

Jak widzicie, flota daje sporą gwarancję, że nasza podróż odbędzie się komfortowo, do tego z mojego doświadczenia muszę wam napisać, że zarówno UniBus, jak i Inter mają naprawdę fajnych kierowców, więc tym bardziej zadbają o dobrą atmosferę podczas podróży.

Do tego VOD dostępne za pomocą Wifi (miałem okazję przetestować podczas drogi do Amsterdamu) spowoduje, że podróż minie szybko.

Z każdym miesiącem biblioteka mediów powiększa się i mamy do dyspozycji coraz więcej materiałów

Dość duże odchylenie fotela pozwoli na w miarę wygodną drzemkę (nic nie zastąpi łóżka).

Co nam będzie potrzebne aby wyjechać do Chorwacji?

Po pierwsze potrzebny będzie nam bilet. Ten kupimy przez stronę www.flixbus.pl lub przez aplikację dostępną na iOS i Android.

Po drugie jako obywatelom Unii Europejskiej potrzebujemy do przekroczenia granicy Chorwackiej Paszport lub Dowód osobisty i uwaga podczas wsiadania będzie to sprawdzane przez załogę autobusu. Nie masz tych dokumentów, nie jedziesz i nie ma, że boli. I tutaj na nic lamenty, straszenie mediami itp., Nie liczmy na zwrot pieniędzy (chyba że uda się nam anulować bilet). W takiej sytuacji jest to nasza wina, a nie przewoźnika więc stoimy na przegranej pozycji. Byłem świadkiem w Amsterdamie takiej sytuacji.

Po trzecie warto poczytać na temat możliwości filmowania (a w szczególności latanie dronem) . Nie znając prawa lokalnego w tym temacie możemy sobie narobić sporo kłopotów.

Po czwarte na Chorwacji możemy płacić kartami płatniczymi, ale warto zaopatrzyć się w awaryjną ilość Kun (Chorwacka waluta).

Po piąte spakować dobry humor

Po więcej informacji odsyłam Was do chyba jak do tej pory najlepszego bloga o Chorwacji jaki znalazłem w sieci czyli do CroLove -> www.crolove.pl

Ja obecnie załatwiam sobie wszelkie pozwolenia i zbieram szczegółowe informacje na temat latania dronem i wybieram się w lipcu na wypad do Splitu i Puli. Możecie być pewni, że będzie z tego bogata relacja. Chciałbym podziękować Wojtkowi Tylusiowi jednemu z twwórców CroLove.pl za jego cierpliwość do moich pytań. Polecam Wam jego stronę.

I już zupełnie na koniec obie trasy N1282 Warszawa – Pula oraz N1283 Kraków – Split są trasami sezonowymi a sprzedaż biletów jest do

  • N1282 – 29.09.2019
  • N1283 – 22.09.2019

Są to daty kiedy autobus wykonuj ostatni kurs powrotny do Polski. Warto o tym pamiętać planując wyjazd.

Chcesz wiedzieć więcej? Otrzymywać zniżki od partnerów Okazji Podróznika? Zapisz się do naszego newslettera.

Do zobaczenia w drodze do „Split i Pula nowe miejsca na mapie FlixBusa”

Polecam i zapraszam na pokład autobusów UniBus pod brandem FlixBus, a ja nie mogę się już doczekać mojego wyjazdu.
Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

DJ Czas

Nowa strona Neobus Polska i wakacyjne bilety za 1 zł

DJ Czas

Kolejna nocna promocja od Lux Express

DJ Czas