Image default
Autobusowi

Z Krakowa w piękny Beskid. Wielki test przewoźników na trasie Kraków-Sucha Beskidzka.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego przygotowaliśmy dla tych którzy wybierają się w piękny Beskid. Zapraszam do  małego  porównania, abyście wiedzieli czym i jak podróżuje się na trasie z Krakowa do Suchej Beskidzkiej…


Przewoźników operujących na tej trasie jest bardzo wielu, łącznie z koleją, ale czy idzie to w parze z jakością i cenami? To wszystko oraz wiele więcej postaram się pokazać wam w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od początku. Oczywiście do Suchej można dojechać pociągiem spółki POLREGIO oraz PKP INTERCITY, następnie mamy szereg przewoźników. Niestety próżno tu szukać wygodnego i komfortowego autokaru klasy turystycznej, gdyż większość busów to Mercedesy Sprintery. Dobrze, ale przejdźmy do firm jakie obsługują tą trasę: Merc-bus, Zawoja-bus, Bryl&Wójcik. Teraz zajmiemy się każdym przewoźnikiem z osobna.

Merc-bus

 (Trasa Zawoja-Kraków-Zawoja przez Suchą Beskidzką).

foto pochodzi z FP MercBusFirma Merc-bus posiada niewątpliwie najnowszą flotę z wszystkich operujących na tej trasie przewoźników. Busy, które obsługują tą trasę to Mercedesy Sprintery, sukcesywnie wymieniane na nówki a te, które możemy spotkać na linii nie są starsze niż 5lat.

Trasę z Krakowa do Suchej planowo pokonujemy w 1h 24min.
Cena za bilet to 11zł, studenci i uczniowie mogą liczyć na swoje zniżki jedynie przy zakupie biletu miesięcznego.

foto pochodzi z FP MercBus

Według mojej opinii najwygodniej pokonamy trasę z Krakowa właśnie tym przewoźnikiem, niestety wiele do życzenia pozostawiali sami kierujący, często dało się odnieść wrażenie jakby pracowali za karę, chamskość dla pasażerów, dziwne uwagi – to wszystko potęgowało złe wrażenie. Kolejny minus to bezpieczeństwo jazdy, niestety od razu widać było, że konkurencja na tej trasie nie polega na cenach, komforcie pasażera a na podbieraniu sobie pasażerów i wyścigu przewoźników. Większego bezpieczeństwa nie zapewniały także ciągłe rozmowy kierowców przez telefon.

foto pochodzi z FP MercBus

Jak wdać na zdjęciach powyżej – busy są naprawdę zadbane, czyste a siedzenia wygodne i komfortowe. Nowością u tego przewoźnika w najnowszych busach są przyciski STOP, które po naciśnięciu przez pasażera mają informować kierowce kiedy i na jakim przystanku ma się zatrzymać.

 

*Zdjęcia pochodzą z FP przewoźnika(www.facebook.com/mercbus.piotrguzdek).

Zawoja-bus 

(Trasa Zawoja-Kraków-Zawoja przez Suchą Beskidzką).

Zawoja-bus oczywiście też obsługuję tą trasę Sprinterami, niestety u tego przewoźnika są to zdecydowanie starsze pojazdy niż w Merc-Busie, średnio 10-letnie. Lecz nie możemy tutaj narzekać, gdyż te busy, w których ja jechałem miały dostęp do WI-FI! Były również czyste i zadbane, i wcale nie był odczuwalny aż tak bardzo wiek pojazdu.

Czas przejazdu oczywiście podobny jak u konkurencji 1h 24min. Cena za bilet zwykły – 10zł, możliwość nabycia karnetów wielo-przejazdowych, które cenę obniżają do ok. 7zł.

Niestety w busach jest bardzo mało miejsca na nogi, chociaż są czyste nie gwarantują dobrego komfortu podróży. Jak pisałem wyżej, również i tu można było odczuć wyścig pomiędzy firmami. Kierowcy również dosyć często sięgali po telefon podczas jazdy.

Bryl&Wójcik

(Trasa Sucha Beskidzka-Kraków i Maków Podhalański-Kraków przez Suchą Beskidzką).

Bryl&Wójcik ma chyba najbardziej zróżnicowaną flotę autobusową, można spotkać Sprintery, Craftery (stare jak i całkiem nowe) oraz autokary Bovy i Mercedesy – lecz te wykorzystywane bardziej turystycznie. Ja nie miałem szczęścia i za każdym razem trafiałem na starego Sprintera z 2002 roku. I był to najgorszy pojazd jakim miałem okazje jechać tą trasą. Niezadbany i obawiam się, że niesprawny pojazd (a już na pewno nie działający przedni reflektor!) nie dawał poczucia bezpieczeństwa.

Czas przejazdu oczywiście już znany, bilet normalny kosztuje 10zł, lecz ten przewoźnik posiada bardzo dużo promocji np: Bilet od 1zł i właśnie taki udało nam się upolować. Można również kupić bilet w kasach dworca MDA i taki bilet będzie kosztował 7zł zamiast 10zł. Lecz wróćmy na chwilę do biletu od 1zł, gdyż zaskoczyło mnie zachowanie kierowców. Bilet wydrukowałem i okazałem go przy wsiadaniu, niestety kierowca nie wiedział co to jest i sam musiałem wytłumaczyć gdzie kupiłem bilet. Jest to bardzo dziwne, że kierowcy nie wiedzą o takiej możliwości.

O wygodzie i komforcie nie będę pisać bo tego po prostu nie było. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na obsługę klienta w social mediach przez ta firmę a konkretnie na Facebooku, firma niestety olewa swoich klientów poprzez ignorowanie komentarzy jak i nie odpisywanie na pytania  w wiadomości. No niestety mimo najlepszej oferty biletowej firma w moim zestawieniu ląduje na ostatnim miejscu.

Podsumowanie

Alternatywą dla transportu drogowego jest oczywiście kolej i właśnie teraz do niej przechodzimy.
Do Suchej docierają pociągi POLREGO relacji Kraków Płaszów-Zakopane jak i Kraków Płaszów-Sucha Beskidzka. Bilet normalny kosztuje 9zł, szkolny 5.67 a studencki 4.41. Czas przejazdu wynosi w okolicach 1h 30min, który wkrótce ma ulec zmianie, za sprawą budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie-Kraków Krzemionki oraz modernizacji szlaku ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej(1h10min). Minusem może być to, że składy zaczynają bieg z Krakowa Płaszowa przez budowę łącznicy opisanej wyżej, lecz od czerwca ma się to zmienić i wrócić do normy. Niestety i tu nie możemy spodziewać się nowych pociągów. Najczęściej obsługują tą trasę EN-57 w wersji POLREGIO, więc odnowione, wyczyszczone, z zapowiedzią głosową i z ekranami na których pokazana jest trasa.  Podróż mija bardzo szybko, bez stresu i z poczuciem bezpieczeństwa i to właśnie ten transport polecam wam najbardziej na tej trasie. Czas przejazdu jest podobny a wkrótce będzie krótszy, jest też taniej szczególnie dla studentów i uczniów.  Jedynym minusem jest częstotliwość połączeń ale mam nadzieję, że w nadchodzących latach zostanie ona zwiększona.

Do Suchej docierają też Pociągi spółki PKP intercity. Oczywiście cena jest tutaj zależna od oferty, wybranego pociągu itp. Jest to bardziej połączenie dla ludzi jadących z daleka niż dla ruchu regionalnego, dlatego nie będę się tutaj zagłębiać.

Myślę, że ten artykuł pomoże tym, którzy wybierają się w piękny i malowniczy Beskid turystycznie jak i mieszkańcom tego regionu.

Pozdrawiam
Tomasz | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Wrześniowe wypady z Lux Express

DJ Czas

CityLineBus Gdańsk – Kraków – Wakacyjna trasa nr 1

DJ Czas

Promocja Polskiego Busa z Łodzi

DJ Czas