Image default
AktualnościPodróże TestoweRecenzjeTesty Redakcyjne

CityLineBus Kraków – Gdańsk – 2 rundy

Nowy przewoźnik na linii Kraków – Gdańsk. Zobaczmy ,jak się podróżuje.

W drugiej połowie wakacji, a dokładnie 5 sierpnia na trasy wyruszyły autobusy nowego przewoźnika CityLineBus, który postanowił połączyć Północ z Południem.

CityLineBus Kraków – Gdańsk czy będzie to przewoźnik numer 1?

Na to pytanie przyjdzie nam odpowiedzieć za jakiś czas, dziś zobaczymy, jak się podróżuje. A więcej info o przewoźniku znajdziecie tutaj – CitiLineBus Kraków – Gdańsk wakacyjna trasa nr.1

Jedziemy do Gdańska

Jest 6 sierpnia 2021 roku moje leniwe wielkie … powoli zbiera się do wyjścia, jeszcze krótkie sprawdzenie, czy wszystko jest w plecaku, co potrzebuje i można wychodzić.

Godzina czwarta minut trzydzieści, a ja na przystanku koczuje… Czekam na pierwszy autobus do Krakowa, który planowo ma przyjechać dopiero za dwadzieścia minut.

Sama podróż do Krakowa minęła mi bardzo szybko i powiem szczerze, nie pamiętam z niej nic. Gdzieś koło Tylmanowej urwał mi się film. Jednak organizm potrzebował red bulla, lub kawy (dwie godziny snu to jednak za mało)

Koło godziny 7 dotarłem do Krakowa.

Szybki kurs do zielonego sklepu z Żabą i jeszcze szybsze śniadalnio obiad w postaci zapiekanki i jestem gotowy do drogi

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Autobus pojawił się na stanowisku G4 o godzinie 7:35 na 10 minut przed planowanym odjazdem. Na polu deszcz pada, a ja mam zrobić fajne zdjęcia i film. No nic trzeba sobie umościć gniazdko i ruszyć w drogę, może nie będzie aż tak źle

Zamontowałem kamery, umościłem sobie sztab operacyjny i wyruszyliśmy w drogę.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek Kraków Airport im. Jana Pawła II w Krakowie – Lotnisko Kraków Balice.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię Krakowskie lotnisko, jest bardzo fotogeniczne.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Podróż na lotnisko zajęła nam około 25 minut, więc do odjazdu mieliśmy sporo czasu. Można było spokojnie przymierzyć się do zdjęć, gdyby nie ten deszcz. No cóż, nie można mieć wszystkiego, jednak udało się parę zdjęć zrobić.

Autobus zatrzymuje ię na przystanku Kraków Airport 02

0 8:30 ruszyliśmy powoli w stronę Katowic.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek – Dworzec Autobusowy Katowice ul. Sądowa 5

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Pogoda jednak nie dawała za wygraną, moja nadzieja na sprawdzenie się prognozy pogody była na takim poziomie, że rów Mariański okazał się przy niej terenem górzystym. Połowa wakacji, a za oknem pogoda jak w październiku. Jednak podróż cały czas przebiegała bez większych problemów. Przyjemnie w fajnym towarzystwie, oraz komfortowo.

Co do dworca w Katowicach, to muszę zrobić osobny wpis. Koncepcja była inna, a wykonanie no cóż, ale i tak jest teraz o wiele lepiej niż na Piotra Skargi.

Autobus zatrzymuje się na stanowisku nr 6

Z Katowic wyruszyliśmy punktualnie o 9:25.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny Przystanek – Port Lotniczy Katowice Pyrzowice

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Jeśli chodzi o rozkłady jazdy to o ile na dworcach mamy wyświetlacze oraz tabliczki przy stanowiskach, oraz zapowiedzi, to na przystankach lotniskowych nie jest już tak różowo. Dlatego duży plus za oznakowanie miejsc odjazdów.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Dzięki temu pasażerowi jest łatwiej się odnaleźć. Do Pyrzowic dojechaliśmy przed czasem. Pomimo tego, że pogoda niezbyt się nam układała, to droga szła bardzo sprawnie.

Sam przystanek jest nieco oddalony od Terminalu C, a to może mieć wpływ na dotarcie pasażerów. Przewoźnik zadbał, o to by rozkład był dobrze widoczny oraz czytelny.

Z przystanku ruszyliśmy punkt 10:10

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek – Dworzec Autobusowy Częśtochowa

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Na dworzec autobusowy w Częstochowie dotarliśmy jakieś 10 minut przed czasem. Muszę przyznać, że obecnie jest to chyba jeden z najbrzydszych dworców w Polsce. Pierwszy raz od bardzo dawna jestem tutaj w dzień. Ostatni raz w dzień byłem chyba jeszcze w latach 90 -tych. W tym miejscu, gdzie przesiadałem się na PKS Częstochowa do Krzepic, by spędzić weekend u dziadków. Dziś miałem okazję przypomnieć sobie tamte czasy. Tutaj nic się nie zmieniło.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Nawet Tabor PKS Częstochowa nawiązuje do tamtych lat.

Przyszła godzina odjazdu. Wpakowałem się na swój fotel i o godzinie 10:55 ruszyliśmy w stronę Łodzi.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek – Łódź Fabryczna

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Po wyruszeniu z Częstochowy i dotarciu na drogę krajową nr 1 popularnie nazywaną Gierkówką, a obecnie w przebudowie pod autostradę A1 zaczęły się schody. Praktycznie cały odcinek pomiędzy Radomskiem a Łodzią jest jedną wielką zwężką, która lubi się korkować. Niestety za pierwszym jak i za drugim razem trafiła mi się kolizja w miejscu, gdzie jest zwężka i opóźnienie gotowe. To jest niestety zmora wszystkich przewoźników, gdyż nie ma zbytnio jak objechać.

I tak złapaliśmy niestety za pierwszym razem 1,5 godziny a za drugim 20 minut. Wszystko byłoby ok i korki by szły płynnie, gdyby nie nagłe zloty miłośników Indian Apaczy. Każdy musi się prawie zatrzymać i popatrzeć. Zrobić fotki wrzucić na fejśika.

W Niemczech starają się zwalczyć to za pomocą mandatów. U nas niestety. Co ciekawe każdy potem narzeka na korki, a tak naprawdę jest ich przyczyną

Udało się dojechać w końcu na dworzec Kostnica Fabryczna … wróć Łódź Fabryczna

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Lubię ten dworzec, pomimo że brakuje tu ludzi, to ma w sobie coś, co mnie przyciąga. Sam dworzec autobusowy ma mocno nie wykorzystany potencjał i świeci pustkami,

Po około 10 minutach postoju i zmianie kierowców ruszyliśmy dalej.
Autobus zatrzymuje się na peronie 15, a planowy odjazd jest o godzinie 12:40

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek Włocławek

Teraz już będzie z górki. Sprawnie opuściliśmy Łódź i dość szybko znaleźliśmy się na autostradzie. Udało się nadrobić odrobinę opóźnienia.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Na tę chwilę wszyscy przewoźnicy zostali przeniesieni na ulicę Węglową, gdzie został utworzony tymczasowy dworzec autobusowy. Ten, który pamiętam z moich wyjazdów do Bydgoszczy i nie tylko jest aktualnie w przebudowie, a część autobusowa jest już na ukończeniu.

Pogoda cały czas nie dopisywała więc moje nadzieje na dobry film zgasły jak nadzieja na wyjście z grupy naszych kopaczy po pierwszym meczu w Euro 2020.

Jednak miałem odrobinę szczęścia i udało mi się złapać Škoda 59E182 143-8 CTL Logistics

Škoda 59E CityLineBus Kraków - Gdańsk
Škoda 59E 182 143-2 CityLineBus Kraków – Gdańsk

Stała biedna, wygaszona i zmoknięta czekając na pociąg, z którym wyruszy dalej tak jak ja z CityLineBus do Torunia.
Autobus zatrzymuje się na stanowisku 5, a planowy odjazd jest o 14:25

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Następny przystanek Toruń

Nasze opóźnienie udało się nieco nadrobić i do Torunia dojechaliśmy około 40 minut po czasie. Gdyby nie remont DK 1 między Łodzią a Częstochową, cała trasa byłaby pokonana cały czas przed czasem i to ze sporym zapasem. Bez napinania się i stresu.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Szybka zmiana kierowcy. Moja załoga z Krakowa wróciła do domu, a ja pojechałem z Dawidem do Gdańska

W Toruniu autobus zatrzymuje się przy dworcu PKP Toruń Miasto. Tutaj mamy bardzo przyjemny węzeł komunikacyjny, a sam przystanek jest około 700 m od ścisłego centrum Torunia i zabytkowej starówki.
Planowy odjazd 15:20

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Last Stop – Gdańsk

Do Gdańska dojechaliśmy z około 50-minutowym opóźnieniem. Niestety na Trójmiejskiej obwodnicy w sezonie dzieją się dantejskie sceny, a ja jechałem podczas zmiany turnusów. Co ciekawe nie bramki na A1, a obwodnica tym razem była wąskim gardłem. Ta trasa nadaje się niestety już do przebudowy i rozbudowy o dodatkowy pas od lat.

CityLineBus Kraków - Gdańsk
CityLineBus Kraków – Gdańsk

Około godziny 18-tej dotarliśmy na miejsce.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Film z przejazdu Kraków – Gdańsk – Kraków

Film pochodzi z drugiego przejazdu.

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Film nagrany w technice hyperleaps

CityLineBus Kraków – Gdańsk

Podsumowanie

Podróże na duże odległości mają to do siebie, że zależą od wielu czynników. My jako pasażerowie mamy bardzo duży wybór, a przewoźnicy muszą konkurować ze sobą, aby zachęcić nas do ich wyboru. Pociąg, autobus, samolot, statek to tylko pojazdy, które bez odpowiedniej załogi nie przewiozą nas z punktu A do punktu B. Często czytam listę życzeń, dlaczego nie ma połączenia z miasta XYZ do innego. Dlaczego po trasie nie zatrzymują się pod moim domem?

Na to pytanie odpowiem w innym wpisie.

CityLineBus to mała rodzinna firma, z dużym potencjałem i aspiracjami. Postawiła na komfort podróży i tutaj muszę powiedzieć, że wybór taborowy w postaci nowych Mercedesów Tourismo był bardzo dobry. Komfortowe fotele, dobre wyposażenie oraz szereg udogodnień pozwoliły mi przetrwać podróż.

Pierwszy mój kurs był z przerwą w Gdańsku i dobrym stekiem i wygodnym noclegiem.

Moja droga powrotna była dość dziwna i nie typowa, gdyż mój czytelnik Andrzej i fan podróży autobusowych namówił mnie, bym wybrał się z nim w drogę i tak wyruszyliśmy do Krakowa o godzinie 12:00 z Gdańska. Ja wysiadłem w Toruniu, gdzie spotkałem takiego kampera i zjadłem obiad, aby wrócić do Gdańska i pojechać spowrotem do Krakowa,

 • CityLineBus Kraków - Gdańsk

Za to druga podróż, by nagrać film jeszcze raz była wyzwaniem dla moich pleców. Muszę przyznać, że spędziłem ponad dobę na pokładzie CItyLineBus i nie byłem zmęczony.

Dzięki dobrej jakości fotelom podróż była naprawdę ok. Do tego Mercedes w nowym Tourismo poprawił komfort podróży poprzez lepsze wyciszenie, bardziej komfortowe zawieszenie, które doskonale radzi sobie z naszymi drogami dając poczucie, jakby autobus płynął.

Na pokładzie autobusów znajdziemy:

 • WiFi
 • Gniazdka 230v plus ładowarki USB
 • Toaeltę
 • Wygodne fotele odchylane i rozsuwane na boki
 • Klimatyzację z regulowanymi indywidualnymi nawiewami

Dodatkowo mamy gwarancję miejsca siedzącego, gdyż autobus nie bierze pasażerów na stojąco, czego nie mamy zagwarantowanego w Pociągu.

Cena biletu zależy do daty wyjazdu i jest sporo biletów promocyjnych. Naturalnie nasuwa się zrobić porównanie Autobus VS Pociąg, jednak w tym przypadku do wyboru mamy albo pendolino za 150 zł, albo TLK/ IC za około 80 parę złotych i tu na tej trasie nasz autobus wychodzi taniej.

Bilety kupicie na www.CityLineBus.pl

Co można robić w Gdańsku – one day in … Gdańsk
Co można robić w Krakowie – one day in … Cracow

Aktualności związane kursowaniem znajdziecie na Fan Page

Na koniec kilka zdjęć z wyjazdu

 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk
 • CityLineBus Kraków - Gdańsk

Zapraszam do zapisania się do naszego Newslettera

The form you have selected does not exist.

Polecam i zapraszam na pokład CityLineBus
Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Promocja biletów Flixbus

DJ Czas

Nowa linia od Polskiego Busa

DJ Czas

Samsung Galaxy A5 (2017)

DJ Czas