Image default
Aktualności

FlixBus is back on track… 130 routes?

Dziś odbyła się konferencja na temat powrotu FlixBus-a na rynek. Zapraszamy po szczególy

Od momentu kiedy zaczęła się pandemia SARS – CoV-2 przewoźnicy stanęli w obliczu załamania się rynku i drastycznego spadku ilości pasażerów, aż po wprowadzenie restrykcji i w końcu zamrożenie możliwości operowania. Tak samo jak mali przewoźnicy, tak Flixbus musiał się dostosować do nowych realiów.

FlixBus a pandemia

SARS – CoV-2 pojawił się początkowo w Chinach pod koniec 2019 roku. Nikt nie spodziewał się wtedy, tego co nastąpi. Koniec 2019 roku zaczął zwiastować nadchodzące załamanie rynku przez odwołanie wycieczek tak zwanych „grup chińskich”. Odwołanie przyjazdów tych grup mocno uderzyło w sektor transportu turystycznego, gdzie Polscy przewoźnicy byli liderami.

To był tylko przedsmak, tego co się stało.

Marzec 2020 początek

W 2020 roku pojawił się w Polsce tzw. pacjent zero. Przyjechał on z Niemiec i był on hospitalizowany na terenie zachodniej Polski. O tym jak będzie, pisaliśmy w tym wpisie -> Koronawirus COVID19 – o podróżach w najbliższym czasie

Wpis ten był aktualizowany, do momentu zamarcia całego systemu transportu w Polsce

W maju 2020 roku pojawiła się mała jaskółka i powoli transport zaczynał funkcjonować w reżimie sanitarnym. Pisaliśmy o tym tutaj -> Polonus, Flixbus, Voyager, Inter…

Udało się na wakacje przywrócić część połączeń, jednak druga fala, która zaczęła się na przełomie września i października spowodowała ponowne ograniczenie oferty przewozowej.

I w tym momencie doszło do całkowitego zamrożenia siatki połączeń Flixbusa.

Minęły święta i przyszła trzecia fala. Próby wskrzeszania siatki połączeń spaliły na panewce.

Maj 2021

Powoli zostają znoszone obostrzenia. Otwierane są hotele, atrakcje turystyczne oraz gastronomia. Od 15 maja zostają zniesione limity 50% miejsc w transporcie zbiorowym. To powoduje, że przewoźnicy coraz śmielej myślą o przyszłości i powoli wraca optymizm.

Flixbus – 20 maj 2021

W środę 12 maja 2021 odbyła się konferencja, na której został podsumowany zeszły rok, oraz przedstawione pany na najbliższy czas. I tak….

flixbus
Flixbus screen z konferencji
 • W pierwszym etapie ruszy pierwsze 30 linii, a docelowo z Polski i przez Polskę ma kursować blisko 130 linii.
 • Tempo odmrażania zależy pd kilku czynników
  • Otwierania granic i znoszenia obostrzeń w danych państwach
  • Tempo szczepień i ułatwień dla tych, co są ozdrowieńcami, mają negatywny test nie starszy niż 72 godziny oraz są zaczepieni (tak zwany paszport covidowy)
  • Uruchamianie kolejnych gałęzi gospodarki (głownie – hotlele, atrakcje turystyczne, parki rozrywki, gastronomia)
  • Liczba wyszukiwań danych połączeń na stronie FlixBus (tak tutaj wasza rola, by pokazać popyt na dany kierunek, aby został on przywrócony. Flixbus analizuje cały czas ruch na swojej stronie i to co wyszukujecie na niej)

Kluczowe kierunki według FlixBus

 • Krajowa siatka połączeń (tylko połączenie krajowe, gdyż do siatki połączeń krajowych można także zagraniczne kierunki włączyć, gdyż większość posiada sprzedaż krajową) można to zrobić dzięki zniesieniu limitów zajętości 50% miejsc w autobusie
 • Polska – Ukraina (turystyka oraz migracja zarobkowa)
 • Polska – Ukraina – Kraje Bałtyckie (głównie stolice tych krajów, jako propozycje wypadów stricte turystyczne)
 • Niemcy, Francja, kraje Benelux (najpopularniejsze kierunki z przed pandemii)
 • Czechy i Austria (głównie stolice)

Zapytacie co z popularnym kierunkiem, który cieszył się dużą popularnością, czyli Węgry i Budapeszt?

Na tę chwilę Węgry są zamknięte, jak i Słowacja na wjazd z zewnątrz. Do tego obowiązkowa kwarantanna.

A tak ma wyglądać planowana siatka połączeń….

Flixbus screen z konferencji

Wykaz Linii, które ruszają od 20 maja, a bilety są już dostępne

Flixbus – materiały prasowe

Jak widać, sporo kierunków międzynarodowych się pojawiło, ale nas najbardziej interesują linie sezonowe, które będą dokładnie opisane we wpisie.
Na grafice wkradł się błąd, linia 1374 jedzie na trasie Katowice <> Szczawnica

FlixBus screen z konferencji

Plany odzyskania zaufania do Flixbus i do podróży komunikacją zbiorową

Transport zbiorowy wraz z turystyką, hotelarstwem i gastronomią, to najbardziej poszkodowane przez pandemię sektory gospodarcze w Polsce. Setki tysięcy ludzi w Polsce pracujących w tych sektorach z dnia na dzień straciło możliwość zarabiania, wykonywania swojej pracy, a panika oraz nie pewność związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV- 2 (COVID19) doprowadziła do wielu tragedii ludzikch

Postępowania rządzących oraz chaos, jaki panował i panuje w informacji oraz podejmowanie decyzji restrykcyjnych z dnia na dzień spowodował gwałtowny odpływ pasażerów i przesiadkę na samochody. Tak to niestety wygląda do dziś.

Patrząc na to co się dzieje w social mediach, oraz media tradycyjne można mieć wrażenie, że nie liczy się już rzetelna informacja, a zysk z reklam i napędzanie spirali strachu, która kumuluje się na transporcie zbiorowym. Na całym świecie promuje się tego typu transport, tylko nie u nas.

Tak to jest jak ludzie oderwani od rzeczywistości, wożeni limuzynami, mający w pogardzie naukę mają moc sprawczą. Dziś próbują się rakiem wycofać z tego co do tej pory robili.

Prawda jest inna i potwierdzają to badania naukowe najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych. Badania wskazują, że szybciej zarazisz się w kościele, niż w transporcie zbiorowym. Tak dobrze czytacie. Szybciej zachorujecie w kościele niż w komunikacji zbiorowej.

Dziś przed przewoźnikami i mediami ciężką praca, by przekonać ludzi do podróży transportem zbiorowym.

flixbus
Flixbus screen z konferencji

Powyższa grafika prezentuje, jak FlixBus chce przyciągnąć pasażerów. Do siebie możemy dodać, że bogata oferta przewozowa plus atrakcyjna polityka cenowa pozwoli zwiększyć ruch pasażerski. Dziś nie jest jeszcze czas na odrabianie strat, Dziś trzeba pokazać pasażerowi, że wracamy na dobre i złe, oraz przyciągnąć go atrakcyjną ofertą.

Niestety tutaj mam zła wiadomość dla nas pasażerów, tanie podróżowanie się skończyło. Oczywiście będą promocję, ale nie mamy, co liczyć w najbliższym czasie na wysyp ofert biletów za 1 zł w takim stopniu jak to bywało przed pandemią.

flixbus
FlixBus screen z konferencji

Podsumowanie konferencji Flixbus Polska

Podczas konferencji uczestniczył jeden ze współzałożycieli André Schwämmlein, który podzielił się wizją, jaka przyświeca FlixBusowi podczas powrotu do operacji. Podkreślił on, że najtrudniejszą przeszkodą w operowaniu na taką skalę, jaką działa jego firma to brak koordynacji na poziomie ogólnoeuropejskim i niezrozumiałe czasem ruchy jeśli chodzi o obostrzenia.

Podkreślił także, że Polska jest jednym z najważniejszych rynków, na których działają. Przypomniał, że w tym roku 6 maja ruszyła pierwsza linia FlixTrain poza Niemcami. Chodzi o połączenie Goeteborg – Sztokholm.

W czasie konferencji dyrektor operacyjna Kamila Zalewska zdradziła, że Flix planuje w tym roku przywrócić pełną siatkę połączeń oraz nowe linie. Co daje 130 miast w Polsce, a nich nowe przystanki w Hrubieszowie i Zamościu, a także np. w Krakowie Borek Fałęcki.

Flixbus przez cały czas podczas pandemii utrzymuje swoje zatrudnienie, a także pracował nad usprawnieniem systemu rezerwacji. I tak

 • Poprawiono system pomocy online
 • Poprawiono wygląd i intuicyjność obsługi
 • Poprawiono automatyzację zwrotów pieniędzy za odwołane połączenia oraz zarządzanie voucherami

To tylko kilka kwestii, jakie zmieniono. Pozostała rezerwacja miejsc i wszystkie procedury związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa podróży pasażerów.

Ogólnie plany są bardzo duże i ciekawe jak się to wszystko potoczy. Mamy nadzieję, że szczepienia i odpowiednie zachowanie społeczności pozwoli wyjść z pandemii oraz wrócić do normalności

Bilety kupicie na www.flixbus.com

Zapraszam do subskrypcji naszego newslettera

Obserwujcie nas na:

A my już siadamy do wpisu o połączeniach wakacyjnych

Pozdrawiamy i zapraszamy do skorzystania z oferty
Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Jesienna Pula za 1 zł od PolskiBus

DJ Czas

City Center House Elephant – relacja z pobytu

DJ Czas

Piknik z ratownikami GOPR z Xtreme Park w Wieliczce

DJ Czas