Image default
AktualnościAutobusowiKolejowiPKP IntercityPolski BusPrzewoźnicy

Małe porównanie – PKP IC kontra Polski Bus

Siedząc i czekając na kuriera po odbiór rzeczy testowych dla mojej drugiej strony internetowej, postanowiłem pobawić się aplikacją PKP IC Mobile Navigator i przy okazji sprawdzić parę rzeczy. Tak oto powstałe to małe porównanie obejmujące trasę Kraków – Warszawa. Zapraszam po szczegóły…

Zainstalowałem sobie na telefonie testowym HTC Desire Eye aplikację od PKP Intercity.

IC Mobile Navigator wersja AndroidiOS również ma swoją wersję.

Aplikacja jest prosta i łatwa w użyciu.

Korzystając z aplikacji postanowiłem sprawdzić, czy są wolne miejsca w Happy Hours na sobotę 18.07.2015. Okazało się, że PKP Intecity po cichu wycofała się z promocji i bilety wróciły do starych cen, czyli w weekendy na EIP po 135 zł na trasie Kraków – Warszawa. Sorry, ale nie tędy „drogie” PKP IC.

No to popatrzmy, jak wygląda cena TLK na tej trasie i tutaj kolejny szok! Bilet na godzinę 11:00 kosztuje 54 zł, czas przejazdu 2h 54m. Standard TLK, czyli jeśli się uda, to nasz wagon będzie miał klimatyzację i 6 miejsc w przedziale klasy 2. Jak się nie uda to czeka nas podróż w ośmioosobowym przedziale. Zwykle w TLK jeżdżą stare wagony przed modernizacją, więc o gniazdkach możemy pomarzyć.

Screenshot_2015-07-13-15-51-54

Jak widzicie, cena jest spora. U konkurencji, bez zniżek i promocji, aktualny koszt przejazdu to 21 zł przy wybraniu przewoźnika PolskiBus 

 

Screenshot_2015-07-13-15-52-48

Cena to jednak nie wszystko. Pociąg TLK o 11:00 jedzie 2h 54m, za to PolskiBus z 10:25 jedzie prawie 5h (ale za mniej niż połowę ceny TLK). Jeśli mi się spieszy, to przeboleję i pojadę PKP do Warszawy, ale patrzę dalej i o godzinie 15:00 jedzie kolejny TLK, kosztuje 58 zł i czas przejazdu 5h 3m! Tak, dobrze widzicie! Pociąg jedzie przez Kielce i Radom pokrywając się tym samym z trasą Polskiego Busa. Cena 58 złotych za 5 godzin jazdy jest szokująca.

Screenshot_2015-07-13-15-39-23

Polski Bus na tej trasie kosztuje 20 zł (o tej samej godzinie) i jedzie 4h 20m.

Screenshot_2015-07-13-15-40-43

Warto również porównać oferowany standard za te ceny. O standardzie (brak gniazdek, wieloosobowe przedziały) pisałem wyżej. W Polskim Busie dostajemy w cenie biletu: klimatyzację, skórzane fotele, gniazdka z 230V, oraz internet poprzez WiFi. Konkurencja jeszcze bardziej miażdży PKP, bo oprócz dobrego standardu oferuje system pokładowej rozrywki.

Siedzę sobie w zadumie i nie wiem dokąd zmierza PKP. Miało być frontem do klienta, a pokazano klientowi, że jednak nic się nie zmienia. Faktem jest, że trwa wielka modernizacja taboru kolejowego i PKP ma coraz mnie starego zaniedbanych pociągów, a pojawia się coraz więcej modernizacji. Brakuje pomysłu, a można przecież popatrzeć co robi konkurencja i postarać się odpowiedzieć na jej propozycje.

Jako miłośnika kolei boli mnie taka sytuacja bardzo, ale czekam cierpliwie na grudzień, bo może wtedy coś się zmieni. Dziś także po raz kolejny padł system rezerwacji PKP Intercity i strona, gdzie można zakupić bilety. Ja proponuję, by korzystać z aplikacji mobilnej. Szkoda, że PolskiBus takowej aplikacji nie posiada, chociaż plotki mówią, że plany są.

Wybór jest także o tyle ciężki, że jeśli macie zniżki, to już można coś pokombinować, ale osoba dorosła i bez ulg nie ma za dużego pola do popisu. Z drugiej strony PolskiBus na tej trasie cyklicznie sprzedaje bilety po 8 zł. Wybór pozostawiam Wam. Ja do Warszawy pojadę Polskim Busem, tam gdzie nie jedzie PolskiBus pojechałbym pociągiem.

Pozdrawiam

Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Jedziemy na wycieczkę — wynajem autobusu.

DJ Czas

Krakowski HUB Flixbus-a

Okazje Podróżnika

Rafting Dunajcem

DJ Czas