Image default
Aktualnościporadnikiw podróży

Jak zaoszczędzić płacąc za granicą czyli kilka słów o kantorach online

Jak dobrze wiecie kantor kojarzy się nam z małym pomieszczeniem z pancerną szybą, a jeszcze wcześniej w latach PRL z szemranym gościem pod bankiem, hotelem, sklepem (Pewex czy Baltona). Dziś wymiana walut jest już dostępna w sieci. Jak z tego korzystać i czym to się je zapraszam…

Każdy z nas prędzej czy później gdzieś wyjedzie, może ma kredyt w walucie obcej i stanie przed problemem gdzie potrzebna jest nam dana waluta natychmiast. Dookoła Kantory zamknięte, płacenie kartą jest drogie ponieważ w niektórych bankach przewalutowanie jest nawet dwukrotne np z dolara na euro, a potem na polskiego złotego. W przypadku kredytu jest prościej potrzeba nam tylko waluty do zapłacenia raty by uniknąć wysokiego spredu. Ok, my zajmijmy się przypadkiem kiedy jesteśmy za granicą.

Gotówka

bank-note-209104_1280

Często jadąc za granice zabieramy ze sobą gotówkę, mając w głowie, że płatność kartą płatniczą może nas drogo kosztować. Taki stereotyp pokutuje od dawna, wożenie w skarpetach czy po chowanych gdzieś banknotach mamy opanowane niemalże perfekcyjnie. Młodsi z nas używają już częściej kart płatniczych, ale gotówka w Polsce jest wiecznie żywa i ma się bardzo dobrze. Nasze przywiązanie do gotówki wywodzi się z głębokiego PRL gdzie było bardzo małe zaufanie do banków, a rodzina z zagranicy wysyłała w kopertach jakieś dewizy, którymi można było zapłacić np za samochód, czy inne dobra luksusowe. Dziś nie ufamy do końca kartom płatniczym i podchodzimy do banku z ograniczonym zaufaniem i stąd jadąc na zagraniczną wycieczkę dominuje u nas w portfelu gotówka.

Karta Płatnicza nie musi być droga

money-256314_1920

Tak jak wspomniałem obalmy kilka mitów związanych z Kartami płatniczymi w podróży.
Fakt 1. Karta płatnicza używana na co dzień przez nas w kraju, będzie droga zagranicą. Większość banków będzie stosowała przewalutowanie niektóre nawet dwukrotne. Jak można zminimalizować koszty?

Po pierwsze: W naszym Banku możemy poprosić o wydanie karty walutowej, dzięki której możemy płacić nią bez przewalutowania, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią ilość waluty.
Po drugie: Jeśli skończy się nam gotówka na wyjeździe i mamy kartę walutową możemy nią spokojnie płacić, jak nam braknie środków możemy skorzystać z kantor internetowy i wymienić on-line szybko i tanio przez internet naszą walutę na obcą.
Po trzecie: jak najmniej korzystać z bankomatów, wyciąganie gotówki za granicą jest bardzo kosztowne, słone prowizje mogą nam popsuć humor po sprawdzeniu stanu konta.

Wymiana waluty on-line

clock-77497_1920

Wybierasz sobie odpowiedniego pośrednika on-line, tego który ci odpowiada, który ma najlepsze warunki. Rejestrujemy się na nim i tam otwieramy sobie swój wirtualny portfel. Poniższy filmik pokazuje jak to zrobić w Rkantor.com

Jak założyć sobie konto?

  • wchodzimy na stronę kantoru w naszym przypadku www.Rkantor.com
  • Klikamy Zarejestruj się i wypełniamy formularze
  • po wypełnieniu formularzy klikamy Zarejestruj się za darmo
  • Potwierdzamy i aktywujemy nasze konto w kantorze linkiem aktywacyjnym, który otrzymaliśmy i gotowe

Mając swoje konto w serwisie możemy praktycznie od zaraz wymieniać waluty. Przelewamy z naszego konta bankowego sumę którą chcemy wymienić i wybieramy odpowiednią walutę i tyle mamy już na naszym koncie w Kantorze walutę wykonujemy przelew ekspresowy i mamy walutę na koncie. Doskonale się to przydaje jak jesteśmy zagranicą. Co więcej nie płacimy za przelew zagraniczny ponieważ nasze pieniądze nie opuszczają kraju. Chyba że wybierzmy przelew na konto zagraniczne, to wtedy jest opłata. W większości przypadków zyskujemy na takiej wymianie.

Czasem chcemy tylko sprawdzić np kurs dolara czy innej waluty także możemy to zrobić w kantorze internetowym. Co więcej jeśli mamy czas możemy zakupić walutę w momencie kiedy są jej spadki. Obserwując na żywo jej ruchy lub składając zlecenie po jakim kursie ma zostać zakupiona.

WAŻNE!!!!!!

Pamiętaj o tym, że oszuści coraz częściej wysyłają maile wyłudzające dane. TAKŻE PODOBNE DO KANTORÓW ON-LINE. Zanim dokonacie jakiejkolwiek transakcji upewnijcie się, że jesteście na odpowiedniej stronie. Sprawdźcie w belce adresowej kto jest wystawcą protokołu bezpieczeństwa SSL taki ciąg znaków przed https:// najczęściej jest to bank. Jeśli w przeglądarce to co jest przed https:// jest koloru zielonego mamy bezpieczne połączenie. W innym przypadku zadzwońcie do Banku, Kantoru i poinformujcie ich o swoich podejrzeniach. Jest szansa że zostaniecie poproszeni o wysłanie screenshota zróbcie to. Dla zminimalizowania ryzyka najlepiej wpisać ręcznie adres banku czy kantoru on-line.

Podsumowując 

Warto zapoznać się przed wyjazdem z ofertą kantorów internetowych takich jak Rkantor.com. Dowiedzmy się w swoim banku jak możemy korzystać z waluty obcej za pomocą karty płatniczej. Będą niechętnie udzielać takiej informacji bo przecież pozbawiamy ich zysków, ale są karty walutowe i wtedy nie ma przewalutowania. Takie konto zasilamy sobie za pomocą kantoru internetowego. Tak samo jak chcemy mieć gotówkę taniej wymienimy ją on-line niż w kantorze tradycyjnym. Możemy dzięki temu zaoszczędzić naprawdę sporo

Podobne Wpisy

One Day in Warsaw, czyli co można zobaczyć w Warszawie

DJ Czas

LEO Express Praga — Wrocław od Grudnia

Okazje Podróżnika

Inter Przemyśl — Poznań.

Okazje Podróżnika