Image default
AktualnościPlanowanieporadniki

Jak zaplanować wymarzony wyjazd…

Wielokrotnie czytałem na różnych stronach, jak to fajnie wyjechać w nieznane. Postanowiłem zrobić mały poradnik jak wyjechać i nie mieć stresu, lub zminimalizować go jak najbardziej. Oto mały poradnik w formie pytań i odpowiedzi… 

Czy biura podróży sprzedają tylko wycieczki

I tak i nie. Są biura podróży które także pomogą wam zorganizować wyprawę życia. Ja osobiście częściej wyjeżdżam po Polsce niż zagranicę, ale analizują różne możliwości i plany spotkałem się z ofertami indywidualnymi. W Polsce można znaleźć też takie biura czy projekty podróżnicze, które specjalizują się w organizowaniu tylko i wyłącznie wyjazdów indywidualnych.

Czy wycieczki zorganizowane są drogie

Tutaj też są zdania podzielone. Prawdą jest że wycieczką kupowana w cenie katalogowej jest droga. Można sobie taką wycieczkę zorganizować na własną rękę taniej, ale tutaj z pomocą przychodzą nam takie terminy jak Last Minute oraz First Miinute.
Czym jest First Minute – w biurach podróży jest to zachęta by skorzystać z nowego katalogu. Najczęściej jest to duży rabat, lub ciekawe bonusy do wycieczki. Z tej formy najlepiej skorzystać w momencie kiedy mamy możliwość z bardzo dużym wyprzedzeniem zorganizować sobie wyjazd. Podczas tego typu ofert możemy także wynegocjować jakieś dodatki czy rabat. W ten sposób można nawet w niektórych wypadkach zaoszczędzić  nawet do 50% wartości wycieczki, a jak mamy zdolności negocjacyjne to nawet do 60%.

beach-1853902_1920

Last Minute – to jest najczęściej spotykana oferta. Biura podróży w ten sposób starają się wyprzedać całą pulę miejsc jaką zakontraktowali podczas negocjacji. Tutaj najbardziej atrakcyjne oferty będą na nowe kierunki, oraz niszowe destynacje. Taka oferta jest idealna na spontaniczne wyjazdy, lub jeśli nie możecie kupić wcześniej. Obniżki tutaj sięgają także 50% ceny lub więcej. Tutaj też przydadzą się Wam zdolności negocjacyjne. Mój znajomy pojechał kiedyś na wycieczkę za 400 zł która pierwotnie kosztowała 4 000 zł. Jemu się udało, ale on lubi hazard. Jedną zasadniczą cecha last minute jest to że często są to oferty gdzie nie ma dużego zainteresowania. Jeśli chcecie jechać na wycieczkę w oblegane miejsca zapomnijcie o dobrej ofercie last minute.

Jak duże jest ryzyko wyjazdu z biurem podróży

guide-892121_960_720

I tutaj też nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ rynek jest, bardzo dynamiczny i zwykle oparty na kursach waluty obcej głownie zależy od ceny dolara amerykańskiego, bo to jest najczęstsza waluta w jakieś tour operatorzy jak np. Itaka rozliczają się ze swoimi kontrahentami. Ryzyko można zminimalizować. Zanim zakupimy wycieczkę możemy sprawdzić w rożnych rejestrach dłużnych czy dane biuro podróży tam nie widnieje. Jeśli tak to w tym momencie powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza. O tym czy dane biuro działa legalnie możemy się dowiedzieć na stronie administrowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystki – Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce. W ten sposób zebrane informacje pozwolą nam ocenić czy warto zaufać danemu biuru podróży.

Czy stracę pieniądze jeśli biuro podróży upadnie upadnie 

Tutaj są dwie opcje. Jeśli zapłacimy za wyjazd kartą mamy możliwość odzyskania pełnej kwoty, poprzez reklamację nie wykonanej usługi. W tym przypadku możemy czekać w zależności od banku od 2 do kilku tygodni na odzyskanie kwoty, ale w tym przypadku odzyskamy 100% kwoty. W innym przypadku otrzymamy także zwrot pieniędzy zainwestowanych, ale pamiętajmy o tym, że może to nie być cała kwota. Musimy pamiętać o tym, że każde biuro podróży posiada gwarancję ubezpieczeniową do pewnej kwoty. W przypadku upadku biura i uruchomieniu gwarancji ubezpieczeniowej pierwszeństwo mają instytucje które uczestniczą w pomocy w ewakuacji turystów, potem roszczenia wierzycieli i na końcu klientów. Jeśli mamy szczęście odzyskamy cała kwotę, jeśli nie do choć część lub niestety stracimy. Tutaj wszyscy radzą by korzystać z kart płatniczych.

agriculture-1846341_1920

Czy jak zorganizuję sobie wyjazd sam będzie taniej? 

Jeśli lubimy polować na różne oferty to jak najbardziej możemy sobie zorganizować wycieczkę taniej niż przez biuro podróży, ale tutaj jest sporo składowych. Jeżeli wybieramy się na weekendowy wypad to oczywiście możemy sobie zorganizować sami wyjazd i będzie on tańszy niż przez biuro podróży. Jednak tutaj też czas gra rolę i żyłka hazardzisty. W tym przypadku jeśli chcemy tanio wyjechać chodzimy po różnych stronach i wyszukujemy okazji. Musimy sobie zapewnić transport o tyle jeśli chodzi o naszych najbliższych sąsiadów to jest łatwe i mamy spory wybór tanich przejazdów to jeśli planujemy wyjazd gdzieś dalej to zaczyna się problem nie wszędzie latają tanie linie lotnicze. Linie konwencjonalne też mają ciekawe wyprzedaże czy promocje, z których można skorzystać. Jeśli już znajdziemy nasze tanie połączenie staje przed nami kolejne wyzwanie. Jak dotrzeć do miejsca noclegowego. Jeśli mamy bilet linii konwencjonalnej to mamy mniejszy problem, gdy taniej linii lotniczej to tutaj mogą zacząć się schody. Nasz samolot najczęściej ląduje w miejscu dość odległym od naszej destynacji powód prozaiczny cena opłat lotniskowych. I tutaj zaoszczędzone pieniądze może nam zjeść dojazd do celu. Zaczyna się polowanie teraz na nocleg, oraz szukanie tańszego dojazdu z lotniska. O ile to są kraje zachodnie to jest łatwiej ponieważ na stronach lokalnych odnajdziemy odnośniki do ich wersji anglojęzycznych. Mamy już bilet, tani dojazd do celu to teraz trzeba by było gdzieś się wyspać. No to czas zapolować na nocleg wchodzimy na booking.com  i szukamy okazji, możemy szukać także na innych stronach rezerwacyjnych. Mamy już znalezione i upolowane okazje teraz czekamy na wyjazd. I jeśli nie korzystaliśmy z portali które sprawdzają obiekty może się okazać, że hotel to tak naprawdę prywatny dom, a mieszkańcy nie wynajmują pokoi. Takich rzeczy jest wiele, które mogą nie wypalić, ale to są sporadyczne przypadki i zwykle jak widać po blogach backpackerskich może to być ciekawa przygoda.

Podsumowanie 

Żyjemy w czasach, gdzie praca nas ciągle goni. Cieszymy się z każdej wolnej chwili. Najczęściej nasz wypoczynek nie jest jak kiedyś 2-3 tygodnie w jednym miejscu. Jeździmy coraz więcej i dalej. Biura podróży, strony podróżnicze, blogerzy, dziennikarze namawiają nas byśmy ruszyli się. Udaje się wygospodarować środki finansowe i czas. Zaczynamy się zastanawiać co wybrać gdzie jechać. Zaufać firmie czy robić cos na własną rękę. Powstaje mnóstwo pytań, zaczynamy szukać więcej informacji i zamiast cieszyć się z planowanego wypoczynku pojawia się coraz więcej wątpliwości i pytań. Ja proponuję odpowiedzieć sobie na proste pytanie na jak długo jedziemy?

 • Weekend – sami sobie zorganizujmy wyjazd będzie nieco tańszy, ale będziemy wolni i nikt nam nie będzie mówił że tutaj musisz być o tej czy o tej godzinie
  Jeśli nie mamy wprawy w rezerwacji i szukaniu okazji możemy zawierzyć nasz weekend biuru podróży ono podzieli się swoją wiedzą i też jej agenci zorganizują nam tani wyjazd. (biura podróży dysponują miejscami w lotach charterowych, mają wysokie rabaty na noclegi)
 • Dłuższy wyjazd niż weekend – także możemy sobie sami zorganizować, ale dużo lepszym pomysłem jest znalezienie fajnej oferty biura podróży. Nie musimy jechać ze wszystkimi, biuro podróży także zorganizuje nam wyjazd np z własnym dojazdem (samochodem) Pomoże tak samo jak w weekendowym wyjeździe, lub jeśli nie chcemy to wybierzemy sobie coś z katalogu.

Skupmy się teraz na zaletach i wadach wyjazdu z biurem podróży czy wyjazdu samemu

Biuro Podróży

Zalety:

 • mamy sprawdzone miejsca przez firmę z której usługi korzystamy
 • w razie problemów możemy np zmienić datę wyjazdu czy odzyskać pieniądze
 • na miejscu mamy do kogo się zwrócić o pomoc (rezydenci)
 • nie musimy się o nic martwić wszystko mamy załatwione
 • wszelkie przejazdy i transfery mamy zapewnione

Wady

 • jesteśmy uzależnieni od rozkładu jaki nam narzucił organizator
 • ryzyka które możemy zminimalizować o których pisałem powyżej

Wyjazd organizowany samemu

Zalety:

 • weekendowe wyjazdy są znacznie tańsze niż przez biuro podróży
 • jesteśmy niezależni
 • w każdej chwili możemy zmienić swoje plany i jechać w innym kierunku
 • przygoda

Wady:

 • nie mamy nikogo oprócz ambasady, która może być bardzo daleko by zwrócić się o pomoc w razie wypadku lub innych problemów
 • nie zawsze to co widać na zdjęciu odzwierciedla stan faktyczny
 • w razie odwołania wyjazdu możemy nie odzyskać nawet części pieniędzy

Dla kogo wyjazd z biurem, a dla kogo wyjazd samemu zorganizowany?

Z usług biur podróży najlepiej korzystać jeśli wybieramy się z rodziną i mamy małe dzieci. Weekendowy wyjazd nie daleko możemy sami sobie zorganizować, ale jak już na dłużej lepiej skorzystać z oferty biura. Jeśli nie mamy żyłki do przygód wolimy stabilnie i sprawdzone rzeczy to idziemy do biura podróży i szukamy odpowiedniej oferty czy to first minute czy last minute (jeśli chcemy zaoszczędzić). Jeśli mamy fantazję i zdolności organizacyjne to jak najbardziej pakujemy plecak w drogę. To fantastyczna przygoda i można poznać miejsca, które biura podróży ze względów kosztowych omijają. Możemy w ten sposób zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Ciężko mi jest jednoznacznie doradzić rozwiązanie. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Organizowane samemu wyjazdy najlepsze są dla młodych ludzi, singli. Dla rodzin polecam jeśli na dłużej wyjazd z biurem podróży.
Pamiętajcie aby zminimalizować w obu przypadkach ryzyka do minimum. Sprawdźcie miejsca do których się wybieracie, zapiszcie w telefonie najważniejsze telefony do ambasady, telefon alarmowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pamiętajmy wykupić ubezpieczenie i nie oszczędzajmy na tym. W przypadku hospitalizacji czy tfu tfu śmierci ubezpieczenie to pozwoli na pokrycie wszelkich kosztów. A uwierzcie mi te koszty mogą być astronomiczne.

W kolejnym wpisie poradnikowym będzie o korzystaniu z telefonu za granicą.

Pozdrawiam i życzę wspaniałych wyjazdów
Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Nowe pociągi w PolRegio

Okazje Podróżnika

Nowy lokal Burger Taty

DJ Czas

PKP InterCity Zapowiada się dobra podróż

DJ Czas