Image default
Aktualności Kolejowi Przewoźnicy Zaproszenia

Żyjąca stal czyli Parowozy pod pełną parą

Nie ma nic piękniejszego jak widok parowozu podczas jazdy. Pociągi Retro coraz częściej wyjeżdżają na szlaki, a po krótkiej przerwie wraca do ruchu planowego trakcja parowa. Zapraszamy po garść informacji gdzie zobaczymy te maszyny…

Z końcem grudnia internet obiegła informacja, że Parowozownia Wolsztyn otrzymała wszystkie niezbędne certyfikaty i pozwolenia by prowadzić samodzielnie przewozy kolejowe w Polsce. Decyzja o przyznaniu przez Urząd Transportu Kolejowego certyfikatu bezpieczeństwa wzbudziła wielki entuzjazm w środowisku miłośników kolei, ponieważ dzięki niemu Parowozownia Wolsztyn wraz z urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego wprowadzi parowozy do planowej eksploatacji liniowej. Prawdopodobnie od 17 marca parowóz wróci na trasę z Wolsztyna do Poznania w weekendy oraz w tygodniu Wolsztyn – Leszno.

Parowozownia Wolsztyn to nie tylko przewoźnik, ale także organizator co rocznej Parady Parowozów. W tym roku Parada odbędzie się 29 kwietnia w Wolsztynie. Zobaczycie tam czynne parowozy z całej polski nie tylko. Warto sobie zaplanować wyjazd na tą imprezę, w szczególności doczekać wieczornych atrakcji kiedy po zmroku w blasku reflektorów i muzyki prezentują się przybyłe parowozy.

Kolejną wiadomością, jak pojawiła się w ostatnich dniach to rekordowa dotacja dla Skansenu w Chabówce na uruchamianie pociągów retro. Ten malowniczo położony skansen posiada kilka czynnych parowozów, starych odrestaurowanych lokomotyw spalinowych, wagonu motorowego oraz różnorodnego taboru pasażerskiego. 2016 rok był rekordowy pod względem ilości przejazdów pociągami retro, a ten zapowiada się jeszcze ciekawiej. Także Skansen w Chabówce cyklicznie od ponad dekady organizuje Parowozojazdę w przed ostatni weekend wakacji. W tym roku odbędzie się ona 26 – 27 Sierpnia. W porównaniu do Parady Wolsztyńskiej ta impreza jest dwudniowa. Także ten program i specjalne zaproszenie znajdziecie u nas na stronie w stosownym czasie.

O Skansenie w Chabówce przeczytacie tutaj – Chabówka – miejsce gdzie zatrzymał się czas 

Kolejnym miejscem gdzie można spotkać często czynne parowozy to Muzeum Przemysłu i Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Muzeum to także organizuje często pociągi specjalne, na które Was zaprosimy.

Jeżeli lubicie dalsze wyjazdy to także w tym roku TurKol ma bogatą ofertę pociągów turystycznych.
Więcej informacji już na wiosnę zapraszamy do częstego odwiedzania, polubienia nas na FB czy Twitterze

Pełne kalendarium trakcji parowej w tym roku znajdziecie tutaj -> Kalendarium pociągów retro

Pozdrawiamy
Ekipa Okazji Podróżnika

Podobne Wpisy

Katowice pełne smaku

DJ Czas

Wakacyjna promocja od Polonusa

DJ Czas

Podhalańska Kolej Regionalna

Okazje Podróżnika