Image default
AktualnościFlixBus

Rezerwacja miejsc w FlixBus

Zapraszamy do krótkiej informacji na temat pilotażowej wersji rezerwacji miejsca w autobusach Flixbus…

Jak dobrze wiemy do tej pory na pokładach autobusów

pasażerowie mogli siadać na dowolnym miejscu, co skutkowało tym, że na bardziej obleganych kursach pojawiło się przepychanie i kto pierwszy ten lepszy, aby zająć najlepsze miejsca. Od dziś tak jak ma się to zmienić.

Zobaczmy notkę prasową:

Rusza system rezerwacji miejsc dla pasażerów FlixBusa w Polsce.

Warszawa, 14 maja 2018 – FlixBus uruchamia w Polsce oczekiwany przez pasażerów system rezerwacji miejsc. Początkowo, system będzie obowiązywał na kilku wybranych połączeniach i obejmie miejsca najpopularniejsze wśród pasażerów. Do końca 2018 roku system obejmie wszystkie miejsca w autobusie na wszystkich połączeniach FlixBusa.

System rezerwacji miejsc w autobusach FlixBus umożliwi pasażerom wybór preferowanych miejsc (oznaczonych na infografice na szaro), obejmujących fotele najlepiej usytuowane i najpopularniejsze wśród pasażerów. Koszt rezerwacji poszczególnych miejsc wyniesie od 2 do 15 zł, w zależności od długości trasy. Pozostali pasażerowie będą mogli bez dodatkowych opłat zająć dowolne miejsce z ,,zielonej strefy”, czyli miejsc oznakowanych w pojeździe zieloną naklejką, znajdującą się nad fotelem.

Początkowo, system rezerwacji będzie obowiązywał na kilku wybranych połączeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. na bezpośrednim połączeniu z Krakowa do Monachium. Systematycznie do systemu będą dodawane kolejne linie  – komentuje Konrad Bąbliński, Operations Manager w FlixBus Polska – Mamy świadomość jak istotna dla polskich pasażerów jest rezerwacja miejsc, dlatego też cieszymy się, że udało nam się ją wprowadzić wcześniej, niż zapowiadaliśmy.

Docelowo, pod koniec 2018 roku, możliwa będzie rezerwacja dowolnego miejsca w autobusie, a w przypadku braku rezerwacji konkretnego miejsca, system będzie przydzielał je automatycznie.

Czyli jak wynika z informacji prasowej, najlepsze miejsca będą kosztowały od 2 zł do 15 zł.

Zobaczmy, jak wygląda to w praktyce.

Wchodzimy na stronę www.flixbus.pl.

Wybieramy połączenie, w naszym wypadku jest to Kraków <> Monachium.  Wybieramy datę (wybraliśmy 23 maja) i klikamy na Szukaj połączenie. 

Po krótkiej chwili pojawi się nam taki ekran.

Wybieramy z niego połączenie bezpośrednie o godzinie 19:00 (na chwilę obecną tylko połączenia bezpośrednie dają możliwość wyboru miejsca). Po wybraniu połączenia klikamy na Rezerwuj. Po tej czynności przejdziemy do kolejnego ekranu, a na nim.

Wpisujemy dane pasażera oraz wybieramy dodatki. Tutaj, chcąc wybrać miejsce, klikamy na Zarezerwuj, w okienku z napisem Rezerwacja miejsc. Po kliknięciu Zarezerwuj pojawi się nam taki ekran.

Tutaj mamy do wyboru 4 miejsca Panoramiczne, czyli zaraz przy przedniej szybie lub za kierowcą. Koszt tego miejsca wynosi 15 zł.

Zaraz za nimi są 3 rzędy, które możemy wybrać, a koszt rezerwacji na nich wynosi 6 zł, ale to nie wszystko mamy także jeszcze 6 miejsc. W tylnym rzędzie 4 oraz 2 miejsca zaraz za środkowymi drzwiami. My wybraliśmy oczywiście ulubione miejsce.

Po tej czynności klikamy na Potwierdź i wrócimy do ekranu z wyborem dodatków.

Jak widzicie, na ekranie został zaznaczony nasz wybór oraz w koszyku pojawiło się nasze miejsce. Jak widać, ma ono oznaczenie 1C, czyli można założyć, że docelowo system będzie podzielony na ilość rzędów, a miejsca będą do wyboru spośród A, B, C, D, z czego siedzenia A i D będą od okna, a B i C od korytarza.

Jeśli posiadamy kod promocyjny, wpisujemy go i zjeżdżamy w dół strony, aby kliknąć, Przejdź do płatności. 

Tutaj pojawi się nam kolejny ekran.

Gdzie wybieramy rodzaj płatności, wpisujemy maila, pod który zostanie wysłany nam bilet. Upewniamy się, czy wszystko jest ok i klikamy Kontynuuj.

Tutaj pojawią się nam już ekran z banku lub z danymi do wprowadzenia numeru karty kredytowej. Po opłaceniu zostanie nam wyświetlone potwierdzenie transakcji, a na naszego maila wyślą bilet.
Bilet możemy wydrukować lub wyświetlić QR-code na telefonie. Polecamy także aplikację FlixBus, jednak tutaj jest małe, ale w czasie powstawania wpisu nie było możliwe w aplikacji wyboru miejsca.

Podsumowanie

Informacja o możliwości wyboru miejsca jest dobrą i złą. Dobra to taka, że nasze ulubione miejsce nie będzie zajęte i spokojnie będziemy mogli podróżować. Zła niestety za tę przyjemność będziemy musieli zapłacić i tak opłata, jak już w informacji prasowej wspomniano, zaczyna się od 2 zł i maksymalnie będzie kosztowała 15 zł. Zadzwoniliśmy więc do FlixBus Polska i dostaliśmy taką informację.

Jak widać na grafice, ceny są podzielone ze względu na odległość. Dodatkowo jest informacja, że będzie można wybrać sobie miejsce przy stoliku w przypadku kiedy połączenie obsługuje autobus dwupokładowy.

Jednak dla porównania podajemy ceny miejsca premium w Polskim Busie i one kosztowały 5 zł niezależnie od miejsca.

Według zapewnień Flixbusa do końca maja będziemy mogli korzystać z wyboru miejsc premium we wszystkich kursach z Polski. Zobaczymy, jak to pójdzie, jednak ciekawsza  jest zapowiedź, że do końca 2018 roku będzie możliwość rezerwacji dowolnego miejsca i wtedy zobaczymy, jak system będzie sobie radził.

Zapraszamy do skorzystania z usług Flixbusa
Ekipa Okazji Podróżnika.

Podobne Wpisy

Wakacje 2016 nowości

DJ Czas

Majówka na kolei 2017

Okazje Podróżnika

CityLineBus Gdańsk – Kraków – Wakacyjna trasa nr 1

DJ Czas