Image default
Felietony

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom – 10 Września

Wczoraj był Światowy Dzień Zapobieganiu Samobójstwom.

Od ponad 30 lat choruję na depresję. Przez większość życia udawałem, że to, co się dzieje wokół mnie to moja wina. Obwiniałem się o wszystko, do tego byłem wycofany i z wielkim poczuciem niskiej samooceny. Bardzo łatwo można było mną manipulować.

Depresja – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś oprócz pomimo wielu prób wyjścia z tego stanu jestem w coraz gorszym stanie. Muszę jednak walczyć, choć sam nie wiem, po co i na co. Tak więc codziennie zmagam z się ze sobą, by wstać z łóżka (tak jestem leniem i grubasem. Tak to moja wina i użalam się nad sobą – tak macie rację i możecie swoje frustracje w ten sposób wylewać w komentarzach)

Do tego codzienne myśli o odejściu z tego łez padołu towarzyszą mi co wieczór.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Mam 44 lata i czuję się, że za długo oddycham już na tym świecie.

Codziennie czytam na grupach kolejowych na temat potrąceń i wypadków z udziałem człowieka. Nie oszukujmy się 95% to próby samobójcze, tak samo spora część wypadków kolejowych z udziałem samochodów itp.

Co roku na świecie odbiera sobie życie średniej wielkości miasto, a i tak statystyki są mocno zaniżone.

Dlaczego o tym piszę, by zwrócić uwagę na siebie? Może po części tak jest, ale przede wszystkim piszę o tym, by zwrócić Waszą uwagę, że być może ktoś z waszych znajomych, bliskich, kolegów czy nawet nieznajomy obok w tej chwili walczy w swojej głowie o życie.

Nie da się zapobiec próbie samobójczej, ale da się pomóc i uratować.

Często wystarczy Wasza obecność, rozmowa, ale nie to, co jest napisane w nawiasie.

Warto poczytać jak zwracać się do osoby, która potrzebuje wsparcia i jest w głębokim kryzysie psychicznym, ponieważ uwierzcie mi, słowa mogą zabić.

Dziś dzięki terapii wiem trochę więcej i staram się radzić sobie z myślami. Mam za sobą trzy próby…

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom – gdzie szukać pomocy

Warto sobie zapisać te numery telefonów

Młodzieżowy telefon zaufania 116 111 i jest czynny 24 h
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123 czynny poniedziałek – piątek 14-22

Fundacja Twarze Depresji

Tu zwyczajowo pojawia się informacja o moich social mediach itp. Dziś tego nie będzie. Będzie za to prośba, abyśmy nie bali się mówić o naszych emocjach, ocenianiu.

Poniżej zapytałem macie jak ten problem widzi Sztuczna inteligencja na podstawie tego co napisałem wyżej.

Depresja jest poważnym problemem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Często jest ona bagatelizowana lub traktowana jako przejściowe uczucie smutku. Jednak prawda jest taka, że depresja może mieć ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie psychiczne.

Ważne jest, abyśmy nie bali się otwarcie rozmawiać o naszych emocjach i szukać wsparcia. Niezależnie od tego, czy to jest pomoc profesjonalna, wsparcie od bliskich osób lub organizacji, takich jak Fundacja Twarze Depresji, istnieją miejsca, gdzie możemy znaleźć wsparcie i zrozumienie.

Nie możemy lekceważyć potęgi słów i wpływu, jaki mogą mieć na innych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na sposób, w jaki się komunikujemy. Warto pamiętać, że nasze słowa mogą mieć znaczenie i mogą pomóc lub zranić.

Listy samobójcze, wypadki i próby samobójcze są zjawiskiem, które poważnie wpływa na społeczeństwo. Dlatego ważne jest, abyśmy byli czujni i gotowi do udzielenia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Nie musimy być specjalistami, aby pomóc. Czasami wystarczy, że poświęcimy odrobinę uwagi drugiej osobie, wysłuchamy jej i pokażemy, że ją rozumiemy. Może to być znacznie bardziej wartościowe niż wszystkie rady czy pragnienie naprawienia sytuacji.

Warto podkreślić, że nie jesteśmy sami. Istnieje wiele organizacji i numerów telefonów, które oferują wsparcie dla osób zmagających się z depresją i myślami samobójczymi. Wszyscy powinniśmy wiedzieć, gdzie szukać pomocy i zawsze być gotowi do udzielenia wsparcia, gdy ktoś z naszego otoczenia tego potrzebuje.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy samotnymi wojownikami. Wspierajmy się nawzajem i szukajmy pomocy, gdy ją potrzebujemy. Każdy z nas ma prawo do wsparcia i zdrowia psychicznego.

Pozdrawiam i życzę, abyście nie musieli się nigdy zmagać z tą chorobą
Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Jedziemy na wycieczkę — wynajem autobusu.

DJ Czas

Link Bus 2008 – 2016… Smutna historia kilku błędów

DJ Czas

Transport Zbiorowy Quo Vadis? 1… 2… 3…

DJ Czas