Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

InhalatoriumAltana Magdalenka Wąwóz HomoleBiała Woda Jaworki Sosna na Sokolicy Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleFontanna plac Dietla Deptak nad Grajcarkiem Kotońka Widok z Sokolicy na przełom DunajcaDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyFontanna park Dolny Wąwóz HomoleCafe Helenka zima Fontanna plac Dietla Spływ łodziami przełom DunajcaDworzec Gościnny Park Górny Zachód słońca nad Szczawnicą Deptak nad Grajcarkiem Inhalatorium Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaPark DolnyFontanna Biała Woda JaworkiWąwóz HomoleDeptak nad GrajcarkeimCafe Helenka Deptak droga na plac Dietla Deptak nad Grajcarkiem Altana woda MagdalenkaWąwóz HomoleCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaDworzec Gościnny Park Górny Biała Woda JaworkiDworzec Gościnny Park Górny Park Dolny Wąwóz HomoleBiała Woda Park Dolny staw Kotońka Fontanna na placu Dietla Biała Woda Jaworki Fontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymWąwóz HomoleWąwóz HomolePark Dolny Widok z Sokolicy na przełom DunajcaRzeźba Henryka SienkiewiczaMuzeum na Placu Dietla Wąwóz HomoleDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyWąwóz HomolePark Górnydroga na plac Dietla Altana Magdalenka Deptak nad Grajcarkeim Park DolnyDeptak nad Grajcarkeim Cafe HelenkaFlisacyCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaCafe Helenka zimaFontannaFlisak Widok na przeprawę Altana woda MagdalenkaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaRzeźba przy fontannie plac Dietla Szałas na szczycie wąwozu HomoleWąwóz HomoleWąwóz Homole

Podobne Wpisy

Krynica Zdrój <> Ustka nasza relacja z inauguracyjnego kursu

DJ Czas

X Małopolski Piknik Lotniczy

DJ Czas

Łeba – plaża, wydmy, jeziora

DJ Czas
Przeczytaj inne:
Sprintair Radom-Wrocław relacja z lotu

Lotnisko w Radomiu chyba każdy z Was kojarzy z mediów i opowieści ileż to pasażerów ono obsługuje. Nasz Redaktor Dariusz...

Promocja dla dwojga do Polskiego Busa

Zaczyna się luty kiedy ferie trwają w najlepsze, to doskonały czas by wybrać się w góry. Polski Bus zaprasza Was...

Zamknij