Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Dworzec Gościnny Park Górny Altana Magdalenka Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaPark Dolny Fontanna plac Dietla Wąwóz HomoleInhalatoriumWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleCafe Helenka zimaBiała Woda Jaworki Fontanna na placu Dietla Wąwóz HomoleWąwóz Homoledroga na plac Dietla Wąwóz HomolePark GórnyKotońka FontannaBiała Woda JaworkiBiała Woda Flisak Park Dolny Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaDeptak nad Grajcarkeim Widok na przeprawę Deptak nad GrajcarkeimZachód słońca nad Szczawnicą Deptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomoleDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyDworzec Gościnny Park Górny Park DolnyWąwóz HomoleInhalatorium Widok z Sokolicy na przełom DunajcaPark DolnyKotońka FlisacyRzeźba przy fontannie plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaDeptak nad Grajcarkeim Fontanna plac Dietla Wąwóz HomoleCafe HelenkaBiała Woda JaworkiWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleAltana woda MagdalenkaDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyFontanna Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaPark Dolny staw Deptak droga na plac Dietla Altana woda MagdalenkaMuzeum na Placu Dietla Wąwóz HomoleRzeźba Henryka SienkiewiczaFontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymSosna na Sokolicy Widok z Sokolicy na przełom DunajcaBiała Woda Jaworki Cafe Helenka zima Wąwóz HomoleCafe Helenka Spływ łodziami przełom DunajcaFontanna park Dolny Dworzec Gościnny Park Górny Deptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkiem Szałas na szczycie wąwozu HomoleAltana Magdalenka

Podobne Wpisy

MDA – nowe otwarcie

DJ Czas

Promocja biletów Flixbus

DJ Czas

Inter Przemyśl — Poznań.

Okazje Podróżnika
Przeczytaj inne:
Nadmorska promocja Polskiego Busa

Dziś wpadła nowa odsłona zeszło tygodniowej promocji od bocianiego przewoźnika. Zapraszamy po szczegóły...

Last Minute – koniec sezonu 2020

Tegoroczny sezon wakacyjny był związany głównie z wyjazdami na własną rękę i po kraju, jednak czy warto wybrać się na...

Zamknij