Image default
AktualnościMiastaSzczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

  • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
    • rower
    • pieszo
    • spływ Dunajcem
  • Wąwóz Homle
  • Dolina Białej Wody
  • Góry
    • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
    • Palenica
    • Bereśnik
    • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Cafe Helenka zimaWąwóz HomoleBiała Woda Fontanna plac Dietla Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaBiała Woda Jaworki Biała Woda JaworkiSpływ łodziami przełom DunajcaAltana Magdalenka Park GórnyInhalatorium Wąwóz HomoleWąwóz HomoleWąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkeim Biała Woda JaworkiKotońka Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyDeptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomolePark Dolny Wąwóz HomoleFlisak Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleWąwóz HomoleCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaFontanna park Dolny Szałas na szczycie wąwozu HomoleRzeźba Henryka SienkiewiczaCafe HelenkaWąwóz HomoleDworzec Gościnny Park Górny Biała Woda Jaworki Deptak nad Grajcarkiem Deptak nad Grajcarkiem Widok z Sokolicy na przełom DunajcaCafe Helenka zima Altana Magdalenka Altana woda MagdalenkaFlisacyDworzec Gościnny Park Górny Widok z Sokolicy na przełom DunajcaPark DolnyAltana woda MagdalenkaCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaDroga na Sokolicę od strony Szczawnicydroga na plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaSosna na Sokolicy Dworzec Gościnny Park Górny FontannaDeptak nad Grajcarkeim InhalatoriumPark Dolny staw Wąwóz HomoleFontanna na placu Dietla Fontanna Zachód słońca nad Szczawnicą Rzeźba przy fontannie plac Dietla Wąwóz HomoleFontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymKotońka Widok na przeprawę Park DolnyPark Dolny Deptak nad GrajcarkeimFontanna plac Dietla Cafe Helenka Wąwóz HomoleDeptak droga na plac Dietla Muzeum na Placu Dietla

Podobne Wpisy

Pociągiem do Zakopanego nie pojedziemy!!!

DJ Czas

Przewozy Regionalne – PolRegio

DJ Czas

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was…

DJ Czas