Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Muzeum na Placu Dietla Cafe Helenka Wąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkeim Rzeźba Henryka SienkiewiczaSosna na Sokolicy Fontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymWąwóz HomoleWidok na przeprawę Wąwóz HomoleAltana Magdalenka Biała Woda Jaworki Park Dolny Cafe HelenkaFontanna plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaPark DolnyCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaSzałas na szczycie wąwozu HomoleFontanna Biała Woda JaworkiDeptak nad Grajcarkeim Deptak droga na plac Dietla Wąwóz HomoleFlisak Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyFlisacyInhalatorium Deptak nad Grajcarkiem Spływ łodziami przełom DunajcaWąwóz HomoleFontanna plac Dietla Park Dolny staw Park DolnyAltana Magdalenka Cafe Helenka zimaDworzec Gościnny Park Górny Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWąwóz HomoleWąwóz HomoleDworzec Gościnny Park Górny Altana woda MagdalenkaKotońka Wąwóz HomoleWidok z Sokolicy na przełom DunajcaAltana woda MagdalenkaBiała Woda JaworkiDeptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomoleCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaPark Dolny Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyBiała Woda Fontanna park Dolny Deptak nad GrajcarkeimWidok z Sokolicy na przełom DunajcaDeptak nad Grajcarkiem FontannaInhalatoriumWąwóz HomoleDworzec Gościnny Park Górny Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleWąwóz HomoleBiała Woda Jaworki Fontanna na placu Dietla droga na plac Dietla Park GórnyCafe Helenka zima Kotońka Zachód słońca nad Szczawnicą Rzeźba przy fontannie plac Dietla

Podobne Wpisy

Rafting Dunajcem

DJ Czas

Zaproszenie na spotkanie z Beatą Pawlikowską

DJ Czas

Tour the Pologne z Luxem

DJ Czas