Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Dworzec Gościnny Park Górny Deptak droga na plac Dietla Deptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomoleCafe Helenka Wąwóz HomoleMuzeum na Placu Dietla Szałas na szczycie wąwozu HomoleFlisak Widok na przeprawę Fontanna plac Dietla Kotońka Park Dolny staw Wąwóz HomoleBiała Woda Jaworki Altana Magdalenka FontannaWąwóz HomoleDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyCafe Helenka zimaAltana woda MagdalenkaSosna na Sokolicy Cafe Helenka zima FlisacyCafe HelenkaWąwóz HomoleKotońka Park DolnyWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomolePark Dolny Fontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymDeptak nad Grajcarkeim Biała Woda Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWąwóz HomoleAltana Magdalenka Deptak nad GrajcarkeimInhalatorium Wąwóz HomoleWąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkeim Deptak nad Grajcarkiem Fontanna plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaAltana woda MagdalenkaFontanna Spływ łodziami przełom DunajcaPark Dolnydroga na plac Dietla Dworzec Gościnny Park Górny Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleBiała Woda JaworkiWąwóz HomoleCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaPark GórnyDworzec Gościnny Park Górny InhalatoriumDeptak nad Grajcarkiem Zachód słońca nad Szczawnicą Rzeźba Henryka SienkiewiczaWąwóz HomoleFontanna na placu Dietla Rzeźba przy fontannie plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaBiała Woda Jaworki Fontanna park Dolny Biała Woda JaworkiPark Dolny Cafe Helenka plac Dietla Szczawnica

Podobne Wpisy

Jedziemy na Łotwę

Okazje Podróżnika

10 rzeczy które musisz zobaczyć w Pieninach

DJ Czas

Lux Express Special do Wilna oraz promocyjne bilety

DJ Czas
Przeczytaj inne:
Poznań na wynos i na miejscu…

Dziś kolejny wpis o jedzeniu w podróży, tym razem Poznań. Przy okazji targów Tour Salon spędziłem kilka dni w tym...

Nowa siatka połączeń FlixBusa

Czy FlixBus zdąży do 26 kwietnia z nową siatką połączeń? Zapraszamy do lektury....

Zamknij