Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Deptak nad Grajcarkiem Rzeźba Henryka SienkiewiczaFontanna park Dolny Cafe Helenka zimaBiała Woda Jaworki Park Dolny Wąwóz HomoleDeptak droga na plac Dietla Park Dolny Wąwóz HomoleBiała Woda Jaworki Park DolnyWąwóz HomoleWąwóz HomoleAltana Magdalenka Cafe Helenka zima Wąwóz HomoleAltana Magdalenka Spływ łodziami przełom DunajcaAltana woda MagdalenkaCafe HelenkaFontanna plac Dietla Wąwóz HomoleFontanna na placu Dietla Deptak nad Grajcarkeim Park Dolny staw Szałas na szczycie wąwozu HomoleBiała Woda JaworkiCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaDworzec Gościnny Park Górny Deptak nad Grajcarkiem Park GórnyAltana woda MagdalenkaFlisak Wąwóz HomoleCafe Helenka Dworzec Gościnny Park Górny droga na plac Dietla Muzeum na Placu Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaBiała Woda JaworkiFontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymFontanna InhalatoriumKotońka Widok z Sokolicy na przełom DunajcaPark DolnyWąwóz HomoleZachód słońca nad Szczawnicą Deptak nad Grajcarkeim Biała Woda Widok z Sokolicy na przełom DunajcaCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaDworzec Gościnny Park Górny Fontanna plac Dietla Wąwóz HomoleWidok z Sokolicy na przełom DunajcaRzeźba przy fontannie plac Dietla Wąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkiem FlisacyDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyWidok na przeprawę FontannaDeptak nad GrajcarkeimWąwóz HomoleInhalatorium Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyKotońka Sosna na Sokolicy Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWąwóz Homole

Podobne Wpisy

Ryby Rewiński – Legendarna Smażalnia ryb nr 1?

DJ Czas

Coś się kończy, coś się zaczyna – PolskiBus

Okazje Podróżnika

X Małopolski Piknik Lotniczy

DJ Czas
Przeczytaj inne:
Pożegnanie z Lux Express

Niestety to się musiało kiedyś stać. Choć tak naprawdę firma dalej będzie istniała, to ten Estoński przewoźnik wycofuje się z...

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was…

Nie tylko człowiek internetem żyje, miło mieć pod ręka ciekawą książkę. Od wydawnictwa Burda Książki otrzymaliśmy dwie ciekawe propozycje w...

Zamknij