Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Droga na Sokolicę od strony SzczawnicyDeptak nad Grajcarkiem Park DolnyWąwóz HomoleInhalatoriumDeptak nad Grajcarkeim Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleSpływ łodziami przełom DunajcaPark DolnyBiała Woda Jaworki Altana Magdalenka Biała Woda Jaworki Wąwóz HomoleFontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymCafe Helenka Kotońka Altana Magdalenka Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleWidok z Sokolicy na przełom DunajcaAltana woda MagdalenkaWąwóz HomoleMuzeum na Placu Dietla Zachód słońca nad Szczawnicą Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaWidok na przeprawę Dworzec Gościnny Park Górny Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleDeptak droga na plac Dietla Altana woda MagdalenkaPark GórnyFontanna plac Dietla Fontanna Biała Woda JaworkiWąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkiem Biała Woda JaworkiFlisacyInhalatorium FontannaDworzec Gościnny Park Górny Cafe Helenka zima Deptak nad Grajcarkeim Fontanna na placu Dietla Flisak Park Dolny Kotońka Biała Woda Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaFontanna park Dolny Wąwóz HomolePark Dolny staw Fontanna plac Dietla Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaCafe Helenkadroga na plac Dietla Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleDworzec Gościnny Park Górny Park Dolny Wąwóz HomoleWąwóz HomoleSosna na Sokolicy Wąwóz HomoleDeptak nad Grajcarkiem Deptak nad GrajcarkeimRzeźba przy fontannie plac Dietla Rzeźba Henryka SienkiewiczaDroga na Sokolicę od strony SzczawnicySzałas na szczycie wąwozu HomoleCafe Helenka zima

Podobne Wpisy

PolskiBus przedłuża współprace z dotychczasowymi partnerami.

Okazje Podróżnika

Lux Express czyli nowa jakość na drodze.

DJ Czas

Wakacyjne szaleństwo od Polskiego Busa trwa…

DJ Czas
Przeczytaj inne:

Prezes PKP Inercity Janusz Malinowski został odwołany. Powód? Utrata zaufania. Ciekawe bo zbiegło się to z jego przeprosinami pasażerów za...

Otwarcie kalendarza u PlusBus

W czwartek 16 lutego PlusBus otwiera sprzedaż na kolejny miesiąc. Zapraszamy po szczegóły...

Zamknij