Image default
Aktualności Miasta Szczawnica

Zakochaj się w Szczawnicy

IMG_7594Szczawnica jest pięknie położonym miasteczkiem  w malowniczym terenie pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. To tutaj kończy sie obecnie spływ Dunajcem. Początkowe wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 r. Od samego początku towarzyszą ją informacje  o leczniczych wodach. Początkowo była to osada w cieniu większego Krościenka nad Dunajcem z biegiem lat role się odwróciły, a w chwili obecnej staje się coraz bardzie popularną miejscowością wypoczynkową.

IMG_6846

Szczawnica podczas pierwszego rozbioru Polski trafiła pod zabór austro-węgierski. W 1828 roku została zakupiona przez Stefana i Józefinę Szalay po śmierci seniora rodu, w 1839r  całość przejął syn Józef Szalay. To on jest uznawany za założyciela uzdrowiska. Jest rok  1876 uzdrowisko zostaje  zapisane Krakowskiej Akademii Umiejętności, która odsprzedaje je hr. Adamowi Stadnickiemu w 1909r. W rękach rodu Stadnickich była, aż do końca drugiej wojny światowej, kiedy to po jej zakończeniu została upaństwowiona. To by było na tyle rysu historycznego.

Więcej o historii Szczawnicy tutaj 

Obecnie część uzdrowiskowa przechodzi wielki remont i przywracanie do dawnej świetności. Z roku na roku pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc. Po odzyskaniu części majątku przez potomków hr. Stadnickiego inwestują oni w rozwój tego jakże urokliwego miejsca.

Z czego słynie Szczawnica?

Szczawnica jak sama nazwa wskazuje pochodzi od słowa szczawa (miejscowe wody mineralno lecznicze są tak nazywane przez miejscową ludność) Najbardziej znane wody to Magdalena, której jest juz bardzo mało (około 2 lirów na dobę), a jest ona najbardziej lecznicza (sam próbowałem i mi bardzo pomogła). Inne wody tez są bardzo ciekawe. Szczawnica specjalizuje się w lecznictwie układu pokarmowego, oraz  górnych dróg oddechowych.

IMG_6887

Kolejną wizytówka są szlaki górskie. Najbardziej znanym jest szlak przełomem Dunajca, na który prowadzi z centrum miasta stylowy deptak. Goście mogą nacieszyć sie dużo ilością miejsc gdzie można sobie usiąść odpocząć. Do dyspozycji turystów jest kolej krzesełkowa na Palenicę, która kursuje cały rok. W trakcie budowy drugi wyciąg krzesełkowy. W nie dalekiej okolicy jest jeszcze jeden wyciąg na Jaworkach.

Koniecznie do zobaczenia w Szczawnicy:

IMG_1446

 • Przełom Dunajca tutaj kilka opcji jest do wyboru :
  • rower
  • pieszo
  • spływ Dunajcem
 • Wąwóz Homle
 • Dolina Białej Wody
 • Góry
  • Sokolicę od strony Szczawnicy na szlak dociera się łodzią flisacką.
  • Palenica
  • Bereśnik
  • Pijalnia wód mineralnych i inhalatorium

Dodatkowo Szczawnica słynie z dobrej kuchni. My polecamy zajrzenie po recenzje na zaprzyjaźnioną stronę Dobre Jedzenie Gotuje

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy dojedziemy wygodnie samochodem, lub autobusem. Codzienne bezpośrednie połączenia ze Szczawnica są z Krakowa i Lublina oraz krótsze trasy Nowy Targ i Nowy Sącz. Operatorami tych połączeń są firmy Didi Trans, Sioła, oraz PKS Wschód. My polecamy ze względu na cenę oraz jakość Didi Trans na trasie Kraków – Szczawnica oraz PKS Wschód. Z przesiadką w Krościenku jest jeszcze BP Tour oraz Voyager pierwszy jeździ dwa razy dziennie z Lublina do Zakopanego, a drugi raz dziennie na trasie Gorlice – Zakopane. Ogólnie bardzo dogodny dojazd oraz nie duże ceny kwater pozwalają na ciekawą wyprawę.

Serdecznie Polecamy na Weekend

Ekipa

Okazje Podróżnika

Widok na przeprawę Wąwóz HomoleFontannaDeptak nad Grajcarkiem Cafe Helenka plac Dietla SzczawnicaAltana woda MagdalenkaKotońka Fontanna Deptak nad GrajcarkeimBiała Woda Jaworki Biała Woda JaworkiRzeźba Henryka SienkiewiczaDworzec Gościnny Park Górny Wąwóz HomoleCafe Helenka zimaDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyFontanna przed Zakładem przyrodo-leczniczymWąwóz HomoleCafe Helenka plac Dietla SzczawnicaZachód słońca nad Szczawnicą Widok z Sokolicy na przełom DunajcaDeptak nad Grajcarkeim Wąwóz HomoleWąwóz HomoleMuzeum na Placu Dietla Park DolnyBiała Woda JaworkiBiała Woda Flisak Kotońka Dworzec Gościnny Park Górny Park Dolny staw Park Dolny Inhalatorium Widok z Sokolicy na przełom DunajcaFontanna plac Dietla Biała Woda Jaworki Spływ łodziami przełom DunajcaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomoleCafe HelenkaFontanna park Dolny Wąwóz HomoleDroga na Sokolicę od strony SzczawnicyDeptak nad Grajcarkeim Park GórnyDworzec Gościnny Park Górny Altana Magdalenka Deptak nad Grajcarkiem Wąwóz HomoleWąwóz HomoleWąwóz HomolePark Dolny Sosna na Sokolicy Deptak nad Grajcarkiem Altana woda MagdalenkaAltana Magdalenka Cafe Helenka zima Widok z Sokolicy na przełom DunajcaWidok z Sokolicy na przełom DunajcaWąwóz HomolePark DolnyCafe Helenka InhalatoriumFontanna plac Dietla Deptak droga na plac Dietla droga na plac Dietla FlisacySzałas na szczycie wąwozu HomoleRzeźba przy fontannie plac Dietla Wąwóz HomoleFontanna na placu Dietla Cafe Helenka plac Dietla Szczawnica

Podobne Wpisy

Nowe otwarcie Polskiego Busa…

DJ Czas

Masz Piątaka? To jedziesz z PolskiBus

DJ Czas

10 rzeczy które musisz zobaczyć w Pieninach

DJ Czas
Przeczytaj inne:
Leo Express dostał zielone światło.

Wszystko wskazuje na to, że serial pod tytułem Leo Express wjeżdża na Polskie Tory dobiegł końca. Własnie ukazała się ważna...

Powrót Krakowskiej międzynarodówki …

Polski Bus zaprasza Was z Krakowa do ... No własnie gdzie i kiedy zapraszamy do dalszej lektury...

Zamknij