Image default
AktualnościBranżowe

Rok 2015 rokiem przełomowym w transporcie zbiorowym?

Wszystko wskazuje że tak. Docierają do nas co rusz to coraz ciekawsze informacje, wygląda na to że przewoźnicy się zbroją. Wiele większych firm jest od kilku lat w trakcie wymiany taborowej. Największe zakupy w ostatnim czasie zrobił narodowy przewoźnik PKP InterCity. Inni też nie pozostali w tyle. Zapraszam do lektury… 

Zacznijmy może od początku w 2010 roku pojawił się w Polsce wielki gracz sir Bryan Souter, ze swoim projektem PolskiBus.com. Rok później zaczął się wielki program wymiany taboru w PKP InterCity. Pomijając stan Polskich kolei to pojawienie się Polskiego Busa spowodowało, że w ciągu ostatnich 4 lat tabor obsługujący linie regularne znacząco się poprawił. Co ciekawe nie spowodowały tego mandaty i działanie ITD, a konkurencja. Ale ten tekst nie jest o Polskim Busie a nowym roku.

Co więc przyniesie nam 2015 rok?

Według zapowiedzi od przewoźników przede wszystkim będzie jakościowy skok taborowy w PKP InterCity jak i Przewozach Regionalnych w tych ostatnich jest problem bo trzeba restrukturyzować na szybko i nie ma pomysłu co i jak zrobić. PKP IC już od grudnia. We wrześniu firma NeWag przekazała pierwsze składy Impuls dla Południowej Grupy Zakupowej, Trwa wielka akcja zakupowa od województw. Kolej się zbroi poniżej foto z prezentacji taboru w Krakowie

IMG_3151m IMG_3145m

 

Niestety trend na kolei jest spadkowy i bez odpowiedniej strategii marketingowej. Trwająca akcja Biletomania niestety nie była sukcesem biletów jeszcze jest pokaźna pula z miliona, a konkurencja nie śpi odbiera pasażerów coraz bardziej. Tak więc co kolej czeka w 2015 roku?

A no czeka wielka walka o odzyskanie klientów. Szansą jest tutaj system dynamicznej sprzedaży i dostosowanie cen do rynku bo inaczej będziemy wozić tylko związkowców kolejowych z rodzinami a nie pasażerów. PolskiBus, Ryanair, i inni już zapowiedzieli że nie oddadzą pola PKP tak łatwo jak PKP oddaje klientów konkurencji. Swoją drogą podniesienie cen na trasie Warszawa – Gdańsk to podchodzi o działanie na szkodę spółki. Tak tak panie prezesie Celejewski ja to tak widzę. Z informacji jakie otrzymuje od przewoźników, w rozmowach z ludźmi z branży nie rysuje się to dobrze dla PKP, ale poczekamy zobaczymy. Kolej się zbroi i od grudnia rusza z nową ofertą zobaczymy bo ponoć czekają nas niespodzianki. Ok czekamy na grudzień.

Więcej o nowym taborze pisaliśmy tutaj PKP nowe otwarcie…

Co z przewoźnikami drogowymi w 2015 ?

polskibus 2

PolskiBus zaprezentował swoją strategię na najbliższe miesiące, chce pokazać swoją siłę i zagęszcza siatki połączeń na trasie Kraków- Wrocław będzie jeździł co pół godziny. Wrócił do Szczecina tym razem nie co inaczej niż kiedyś w P2 bo przez Poznań, nowa trasa do Berlina, oraz nowe kierunki które będą ogłoszone w grudniu. Chodzą pogłoski o nowej bazie w Krakowie, nowej linii a nawet kilku w tym z Lublina przez Rzeszów, Kraków, Katowice do Pragi. Sam właściciel PolskiegoBus sir Bryan Souter potwierdził w wywiadach, że interesuje go wejście na rynek kolejowy.  Firma się dynamicznie rozwija, ale zaczyna mieć małą zadyszkę. Pole manewru z nowymi liniami ma wąskie jako linia ekspresowa nie może mieć przystanków pośrednich i operować tylko z miast wojewódzkich ( tak, tak dziękujemy ci Sławku Nowaku my wyborcy i pasażerowie) Dynamiczny rozwój jest okraszony tym, że brakuje kierowców. Nie zatrzymuje to jednak planów biznesowych i kolejne autobusy są zamawiane a trasy planowane. Polski Bus zapowiedział ze będzie chciał się umocnić na swoich pozycjach i że podejmie rywalizację z PKP na trasach nad morze. Planuje się w przyszłym roku zagęszczenie tras P1, P12,P13.

Inni przewoźnicy np z Podkarpacia także sie zbroją na 2015 rok. Marcel i Neobus z Rzeszowa także inwestują w nowy tabor wymieniają na nowy.

marcel1z

Marcel juz wkrótce otwiera kolejne połączenia przyszły rok dla nich to 15 lecie istnienia. Z tej okazji będzie można się ciekawych promocji i nowych tras spodziewać, a jeszcze w tym roku ruszają z długodystansowymi trasami między innymi do Kielc z Rzeszowa. Lokalne trasy będą miały więcej kursów.

Także NeoBus z Niebylca też był na zakupach we flocie pojawiły sie nowe autokary nowe trasy są szykowane na 2015 rok.

neobus

Voyager i Szwagropol także już dziś zmieniają i robią korekty rozkładów jazdy co do tych przewoźników wiemy o nowych trasach bardziej lokalnych po Małopolsce, ale chodzą plotki o długodystansowych destynacjach.

Tak więc co będzie w 2015 roku według mnie?

Do Ryanair do łączy Wizzair z lotami krajowymi, 4You airlines nie wystartują. PolskiBus podejmie rywalizację cenową z liniami lotniczymi, przez co możemy się spodziewać na wakacje bardzo ciekawych ofert. Przez pierwsze 6 miesięcy PKP IC będzie sie cieszyło że Pendolino jest popularne (efekt premierowy i nowości) Ja prognozuję, że jeśli za tym nie pójdzie przemyślana akcja marketingowa to może być fiasko. Tak czy owak w 2015 roku jeśli PKP tego nie prześpi może się odwrócić trend spadkowy na korzyść wzrostu przewozów pasażerskich. Początek roku jeśli mroźnej zimy nie będzie to nie będzie ekscytujący, za to na wiosnę i sezon letni będzie się działo.

Więcej o planach przewoźników i opis wkrótce na naszych stronach. Tak samo spóźniona relacja z premiery nowych autokarów PolskiBus.com.

Zapraszam do stałej lektury

Stanisław | Okazje Podróżnika

Podobne Wpisy

Co będzie z Polskim Busem dalej pod Flixem

Okazje Podróżnika

Katowice pełne smaku

DJ Czas

Tour the Pologne z Luxem

DJ Czas