Image default
Zaproszenia

Tall Ships Szczecin 5 – 8 sierpnia

Dziś startują regaty Tall Ships Szczecin, których meta będzie 5-8 sierpnia w Szczecinie. Chcemy Was zaprosić na tę wyjątkową imprezę, gdzie będziecie mieć możliwość zobaczenia najpiękniejszych i największych żaglowców na świecie…

Tak jak wspomnieliśmy, dziś 3 lipca ruszają regaty Tall Ships, które swoją metę mają od wielu lat w Szczecinie. Ta niesamowita impreza ludzi morza, właśnie rozpoczyna się w Szwedzkim Halmstad, gdzie w swój kolejny rejs wyrusza 55 najwspanialszych żaglowców z całego świata.

Poniżej prezentujemy notkę prasową ze startu.

Dzisiaj, 3 lipca, rozpoczyna się wyścig jachtów i żaglowców w ramach regat The Tall Ships Races 2017. Droga, jaką załogi mają do pokonania, wiedzie przez Bałtyk z przystankami u wybrzeży Finlandii i Litwy, z metą w Szczecinie.

 

Regaty rozpoczęły się w szwedzkim Halmstad. Tam, przy nabrzeżu w centrum miasta, jednostki zacumowały już w ubiegłym tygodniu. Szwedzi zorganizowali na wschodnim brzegu cieśniny Kategatt uroczyste rozpoczęcie regat i tradycyjną paradę załóg.

Co ciekawe reprezentanci Szczecina, jeszcze przed wypłynięciem w morze, zdobyli dwie nagrody. Za najlepszy taniec i choreografię podczas parady wyróżniona została załoga Fryderyka Chopina, zaś zwycięstwem w turnieju tenisa stołowego pochwalić się mogą załoganci Utriki.

Pełny wykaz kategorii i nagrodzonych jednostek znajduje się na oficjalnej stronie organizatora regat – Sail Training International

A tak prezentuje się informacja prasowa o przebiegu trasy:

55 jachtów i żaglowców przybiło do nabrzeży szwedzkiego Halmstad, gdzie rozpoczynają się regaty The Tall Ships Races. Wśród załogantów z różnych zakątków świata nie zabrakło żeglarskiej reprezentacji Szczecina. Oznacza to tylko jedno… zaczynamy wyścigi wielkich żaglowców!

Co prawda sam start regat zaplanowany jest na 3 lipca, ale już od piątku załogi, turyści i mieszkańcy Halmstad świętują w porcie na wschodnim brzegu cieśniny Kategatt początek tegorocznych TSR.

– Trwa pierwszy dzień wydarzenia, do którego przygotowaliśmy się przez prawie dwa lata. Mamy 55 jednostek z 18 krajów, najwięcej z Polski – mówi organizatorka wydarzenia Carina Jacobsson z Halmstad. – Regaty są bardzo ważne dla nas i dla naszych mieszkańców, dlatego władze miasta zdecydowały się, kolejny już raz, na ich organizację.

W wyniku podjętej decyzji Sail Training International, organizator samego wyścigu, zdecydował się wyznaczyć trasę rozpoczynającą się właśnie w Halmstad, a kończącą w Szczecinie. Przed załogami są także przystanki w dwóch portach fińskich i w litewskiej Kłajpedzie.

– Z Halmstad cofamy się na linię startową, skąd ruszymy do Kotki w Finlandii – zapowiada Kuba, jeden z członków żeglarskiej reprezentacji Szczecina płynący na jachcie Urtica. – Prognozy mówią, że w początkowej fazie będzie wiało, ale liczymy na to, że później będzie już tylko przyjemniej.

Reprezentanci popłyną na pokładach Zrywu, Urtiki i majestatycznego Fryderyka Chopina. Na jego pokładzie znajdzie się najliczniejsza, około 50-osobowa załoga.

– Przed nami trudne zadanie – regaty The Tall Ships Races 2017. Tym bardziej, że mamy do obronienia Friendship Tropy. Dlatego też będziemy prowadzić otwarty pokład – mówił do członków swojej załogi kapitan Chopina, Bartłomiej Skwara. – Jeżeli jakiekolwiek załogi z któregokolwiek ze statków będą czegokolwiek potrzebowały, musimy im pomóc. Załogi Zrywu i Urtiki mają czuć się na Chopinie jak u siebie. To jest też Wasz pokład!

Kilka słów reprezentantom powiedział także zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska:

– Jesteśmy z Was już teraz bardzo dumni. Jestem przekonany, że uda się Wam sprostać zadaniom, które przed Wami. I nie chodzi wcale o zwycięstwo w regatach. Wagę tego, co przeżyjecie w najbliższych dniach ocenicie we wspomnieniach. Bądźcie rozpoznawani jako załoga uśmiechnięta i przyjazna.

Po krótkiej odprawie, jeszcze przed ceremonią uroczystego otwarcia, załoganci Chopina weszli na reje, skąd pozdrawiali mieszkańców Halmstad tłumie zebranych na kajach.

W Halmstad wyścig rozpoczynają żaglowce, które do szczecińskich nabrzeży o bulwarów przybiją na początku sierpnia. Znajdują się wśród nich m.in. Cisne Branco z Brazylii, Shabab Oman II z Azji, Santa Maria Manuela z Portugalii i polskie Fryderyk Chopin i Pogoria.

I na koniec kilka słów o samym finale od organizatorów

FINAŁ REGAT WIELKICH ŻAGLOWCÓW

 

Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.

Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą w roku 2017. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłyśnie bielą marynarskich czapek i pasiastymi koszulkami załogantów. Podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu!

Gwiazdą muzyczną tegorocznego zlotu żaglowców w Szczecinie będzie Andrea Bocelli. Artysta wykona swoje największe przeboje w otoczeniu kołyszących się masztów i powiewających żagli.

Ale to nie wszystko! Finał regat przedłużony zostanie o największy w Polsce Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. 11 i 12 sierpnia niebo nad Odrą rozbłyśnie tysiącem kolorowych fajerwerków, przygotowanych przez najlepsze firmy pirotechniczne z całego świata.

Szczeciński Finał Regat The Tall Ships Races objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

My, jeśli nam się wszystko uda, będziemy na miejscu podczas finału. Już dziś Serdecznie Was Zapraszamy do Szczecina. Więcej info jak dojechać poznacie wkrótce, ale już dzis na stronie Polskiego Busa możecie zakupić bilety na trasach

  • Szczecin – Gorzów Wlkp. – Poznań – Konin – Turek – Łódź – Piotrków Tryb. – Końskie – Kielce
  • Szczecin –  Gorzów Wlkp. –  Zielona Góra – Bolesławiec – Jelenia Góra
  • Szczecin – Gorzów Wlkp

Polecamy także skorzystać z oferty PolRegio oraz PKP Intercity. Do Szczecina wygodnie dolecicie z Warszawy dzięki PLL LOT oraz Ryanair bilety są dostępne a ceny  na tę chwilę jeszcze atrakcyjne.

Zapraszamy do Szczecina
Ekipa Okazji Podróżnika.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnych materiałów prasowych Tall Ships

Podobne Wpisy

Święto piwa w Gdańsku czyli AmberFEST…

DJ Czas

Toruński Festiwal Smaków

DJ Czas

Żyjąca stal czyli Parowozy pod pełną parą

DJ Czas