Image default
Dworce i Lotniska

Dworzec Wrocław.

Dworzec Wrocław

Sam dworzec składa się z dwóch części. Pierwsza na poziomie 0 to poczekalnia oraz kasy. druga właściwa mieści się na poziomie -2. Od niej zaczniemy naszą wizytę na tym dworcu.

Wjazd i wyjazd autobusów

Autobusy wjeżdżają na dworzec od strony ulicy dyrekcyjnej. Mają swój dedykowany wjazd oraz specjalnie dla nich zrobiono pas wjazdowy i wyjazdowy. Tak wygląda wjazd na dworzec.

Tutaj kierowcy mają naprawdę sporo miejsca do manewrów. Skręcając w prawo do wjazdu, pierwsze co widzi kierowca to ostry zjazd na poziom -2.

Widok z góry od ulicy

Widok z dołu od strony peronów

Jak sami widzicie, zjazd jest pod sporym kątem. Jeżeli chodzi o sam zjazd, to nie powinno być problemów, choć hamulec lub retarder będzie używany podczas zjazdu, jednak jeżeli nam się spiętrzy kolejka, do wyjazdu to sprzęgła mogą mieć ciężko. Skoro już jesteśmy na dole to kierowca, zanim wjedzie na płytę dworca, musi najpierw wykonać lekki skręt w lewo.

A potem dość ciasno w prawo. by dostać się na płytę peronów dworca. Nowy Dworzec posiada 14 stanowisk 11 wjazdowych i 3 przelotowe.

Część pasażerska

Na płytę peronów prowadzi oficjalnie jedno wejście, które posiada obniżenia dla osób niepełnosprawnych.

Z drugiej strony tego wejścia są także drzwi, ale od strony 3 stanowisk przelotowych służących jako stanowiska przyjazdowe.

Wejdźmy zatem na dworzec.

Przedsionek składa się z części pierwsza to ciąg komunikacyjny, który widzicie, jest od strony stanowisk przyjazdowych. Pasażer od samego początku jest prowadzony za pomocą linii oraz dekoracji do wyjścia lub wejścia na płytę dworca. Dla ułatwienia komunikacji pasażerowie mają do dyspozycji dwie windy, które ułatwiają przemieszczanie się osób niepełnosprawnych, oraz z większymi bagażami.

Windy są dokładnie naprzeciwko wejścia na płytę dworcową. My tymczasem obracamy się i kierujemy się do wyjścia. Pasażerowie niekorzystający z wind pierwsze co widzą to hol z tablicą odjazdów.

Po lewej stronie mamy coś w rodzaju poczekalni, gdzie idąc wzdłuż ruchomych schodów, dojdziemy do toalet, po środku widzicie schody, którymi dostaniemy się na półpiętro widoczne u góry zdjęcia. Z lewej strony mamy na ścianie wycinek planu miasta Wrocławia. My idziemy w kierunku ruchomych schodów.

Idziemy w kierunku poziomu 0, ale zanim pójdziemy dalej, zobaczmy hol na poziomie -2 z góry.

Jak widzicie na dole mamy niebieską strefę kierującą nas do wyjścia na perony, a linia po prawej stronie pokazuje kierunek do wyjścia pasażerom, którzy przyjechali. OK, jesteśmy na półpiętrze poziom -1.

Tutaj na poziomie -1 znajduje się klatka schodowa, kilka szafek do przechowania bagażu oraz miejsce do odpoczynku i czekania na swój autobus. Na poziom 0 dostaniemy się drugą parą schodów ruchomych.

Jesteśmy na poziomie 0. Tutaj dostęp do dworca mam z dwóch stron od strony wejścia głównego znajdującego się przy ulicy Suchej oraz w godzinach pracy galerii handlowej Wroclavia. Pierwsze co widzimy, wchodząc od strony ulicy Suchej to poczekalnia wraz z tablicą odjazdów.

Tak samo, jak na dole od samego wejścia linia kieruje nas w odpowiednią stronę. Zobaczmy, jak to wygląda od strony ruchomych schodów.

Poczekalnia tak samo, jak na poziomie -2 posiada na ścianie wycinek z planu miasta Wrocławia. Pasażerowie udający się od strony galerii handlowej czy schodów ruchomych mają kasy biletowe po lewej ręce.

Mamy tutaj trzy kasy biletowe, a w praktyce w chwili otwarcia tylko dwie kasy biletowe. Kasy te sprzedają tylko i wyłącznie bilety na trasy krajowe, kasa międzynarodowa mieści się w korytarzu prowadzącym od wejścia do poczekalni po lewej stronie za przeszklonymi drzwiami.

Toalety oraz windy znajdują się naprzeciwko kas widać je w oknie środkowej kasy.

Zobaczmy, jak wygląda wejście od strony ulicy Suchej.

Jeżeli idziemy od strony galerii, to przywita nas odremontowany neon ze starego dworca PKS.

Tak wygląda Dworzec Wrocław. Na koniec tej części zobaczmy jeszcze wyjazd z dworca nagrany z pokładu autobusu powrotnego firmy NeoBus Polska.

To jeszcze nie koniec wpisu. Ja zapraszam Was teraz do zobaczenia pierwszych przewoźników, którzy gościli na nowym dworcu, oraz później do podsumowania.

początek <..> pierwsze przyjazdy

Podobne Wpisy

Łódź Fabryczna

DJ Czas

MDA – nowe otwarcie

DJ Czas

A miało być tak pięknie czyli kilka słów o docieraniu na Lotnisko Chopina

DJ Czas
Przeczytaj inne:
70 nowych połączeń 1800 pociągów na dobę od PR

Zapowiada się ciekawy rok na kolei w Polsce. Zaczynamy od Przewozów Regionalnych, które przygotowały wiele nowych połączeń. Zapraszamy po więcej...

Vrbov mała miejscowość nie daleko granicy z Polską i parkiem wodnym

Nie daleko u podnóża Tatr na Słowacji leży niewielka miejscowość o nazwie Vrbov. Nie jest tak znana jak Poprad czy...

Zamknij