Image default
Aktualności

Majówka na kolei 2017

W przypadku przewoźników autobusowych to promocje zdarzają się praktycznie codziennie. Inaczej jest w przypadku kolei. Zapraszamy na kilka porad jak taniej pojechać na majówkę…

Majówka w tym roku zapowiada się różnie, ale jedno jest pewne, to będzie bardzoooo długi weekend, bo aż od 28 kwietnia do 8 maja. Najwięcej na tym, że 1 i 3 maja wypadają w poniedziałek i środę, skorzysta młodzież i studenci, ale są tacy, którzy mogą wziąć 3 dni wolnego i będą mieli 9 dni urlopu. Taka perspektywa nastraja bardzo pozytywnie do życia, a skoro mamy tyle wolnego, to może warto byłoby się ruszyć gdzieś?

To, gdzie się wybierzecie, pozostawiamy w waszej gestii, my wam podpowiemy teraz kilka rzeczy, które pozwolą wam zaoszczędzić na wyjeździe, lub zobaczyć dzięki temu znacznie więcej niż normalnie.

Zaczynamy od biletów. Tutaj przewoźnicy kolejowi mają od lat tzw. bilety weekendowe. Zarówno PolRegio, jak i PKP InterCity przygotowali ofertę na tę okoliczność.

W przypadku PolRegio za pomocą jednego biletu możemy podróżować po całej Polsce od 28 kwietnia od godziny 18:00 do 8 maja do godziny 6:00, pisaliśmy o tej ofercie tutaj -> Majówka z Polregio Cena tego biletu to 95 zł normalny i uwaga ulgowy 49 zł dla wszystkich, którzy nie ukończyli 26 lat i tutaj nie ma warunku dodatkowego w postaci posiadania legitymacji szkolnej czy studenckiej. Jeśli macie mniej niż 26 lat kupujecie bilet za 49 zł i wsiadacie do pociągu. Kolejną ofertą przewoźnika to bilet turystyczny. Bilet ten w tym roku jest nieprzedłużany i obwiązuje w następujące dni od 28.04 godz. 18 do 2.05 godzina 6:00 koszt to 45 zł. Dzięki temu biletowi możemy podróżować bez limitu następującymi przewoźnikami: PolRegio, Arriva RP, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, oraz okazując go, dostaniemy zniżkę na podróż autobusem np. PKS Ostrowiec Świętokrzyski, lub PolBus (oferta łączonego biletu autobusowo-kolejowego będzie się rozszerzała, o czym napiszemy w innym wpisie) Ponad posiadacze biletu turystycznego i mini biletu turystycznego mogą podróżować na jego podstawie na wybranych odcinkach linii kolejowych poza granicami Polski. Szczegółowe wykazy odcinków, na których honorowane są te bilety, znajdują się w zakładkach z ofertami międzynarodowymi w komunikacji z Republiką Czeską i Niemcami.

Pamiętajmy jednak, że bilet turystyczny nie jest przedłużony w tym roku. I aby jeździć do 4 maja do godziny 6:00 musimy kupić dwa. Pierwszy kończy się nam 2 maja o godzinie 6:00, a drugi zaczyna 2 maja od godziny 18:00 i jest ważny do 4 maja 6:00.

Więcej promocji w tym tańsze bilety grupowe oraz zniżki dla seniorów znajdziecie tutaj -> Promocje PolRegio

Kolejnym przewoźnikiem, który zaprasza Was do wyprawy, jest PKP Intercity. Także oni posiadają bilety weekendowe. Tutaj nie będzie w tym roku żadnych niespodzianek i bilet jest ważny od 28.04 godzina 18:00 do 2.05 do godziny 6:00, jeśli chcemy ruszyć dalej 2 maja, to musimy kupić drugi bilet, który jest ważny od 2.05 godz. 18:00 do 4.05 godz. 6:00. Do wyboru mamy dwa warianty biletów:

  • Weekendowy — obowiązuje w pociągach kategorii TLK, IC koszt to dla klasy 2 – 81 zł, dla klasy 1 110 zł
  • Weekendowy MAX — Obowiązuje w pociągach kategorii TLK, IC, EIC oraz za dopłatą 10 zł w EIP (dopłata jest do każdego przejazdu EIP) cena dla klasy 2 to 164 zł dla klasy 1 to 264 zł
  • do biletów weekendowych PKP IC można dokupić także miejsce w wagonie sypialnym, koszt zależy od standardu wagonu.

Ponadto PKP InterCity przygotowało się do wzmożonego ruchu, wzmacniając istniejące składy oraz uruchamiając dodatkowo 56 połączeń PKP Intercity. Będą to m.in. pociągi kursujące w relacjach: Warszawa – Zakopane, Warszawa – Łeba, Katowice – Ustka, Lublin – Bielsko-Biała czy Gdynia – Kołobrzeg. Dodatkowe składy pojadą również do wielu miejscowości turystycznych m.in. do Wisły, Krynicy-Zdroju, Jeleniej Góry, Kudowy-Zdroju, Świnoujścia czy Zagórza. Ponadto PKP Intercity wraz z Kolejami Ukraińskimi uruchomią specjalny, dedykowany na ten czas, pociąg relacji Przemyśl Główny — Kijów — Przemyśl Główny (28 kwietnia, 2,5 i 9 maja).

Oprócz tego PKP InetrCity przygotowało kilka ofert specjalnych, z których skorzystają również rodziny. Grupy do 5 osób, w których przynajmniej jedna to dziecko przed 16 rokiem życia, mogą skorzystać z Biletu Rodzinnego, czyli 30% zniżki na przejazd. Na taki sam rabat mogą liczyć również rodziny biorące udział w programie Karta Dużej Rodziny. Podróżni korzystający z KDR otrzymają 20% zniżkę na menu dla dzieci oraz 10% rabat na ofertę w wagonach gastronomicznych WARS.

Więcej informacji o promocjach i dodatkowych pociągach znajdziecie na stronie przewoźnika -> www.intercity.pl

Idziemy dalej. Mieszkańcy Mazowsza i nie tylko mogą skorzystać z Biletu Wycieczkowego od Kolei Mazowieckich. To ciekawa oferta, dzięki której możemy taniej poruszać się po województwie mazowieckim. Poniżej linki z informacjami związanymi z tymi biletami:

Warunki korzystania z biletu
Cennik biletów wycieczkowych
Informacje o biletach wycieczkowych 

Dodatkową ofertą i motywacja do ruszenia się z Kolejami Mazowieckimi jest współpraca za 25 instytucjami kultury na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy. Dzięki temu wszyscy, którzy okażą bilet KM, otrzymają specjalny rabat. Szczegóły znajdziecie tutaj -> 25 instytucji kultury, które można odwiedzić taniej z biletem Kolei Mazowieckich

Jeśli natomiast chcielibyście przejechać szybko i tanio pomiędzy Krakowem i Warszawą do dyspozycji macie weekendowy pociąg Dragon, który będzie miał dodatkowy kurs w dniu 3 maja. Bilety na ten pociąg zaczynają się od 22 zł, a normalny bez zniżek kosztuje 45 zł.

Koleje Małopolskie przygotowały w czasie długiego weekendu dwa pociągi specjalne z Krakowa do Zakopanego. Pierwszy pociąg wyruszy 29 kwietnia z Krakowa Głównego, pociąg będzie zestawiony z nowoczesnego pojazdu Newag Impuls, odjedzie o godzinie 7:36. Równo po trzech godzinach – o 10:36 dotrze do Zakopanego. W drogę powrotną tego samego dnia wyruszy o 16:00, a o 19:34 zakończy bieg w Krakowie Głównym.

Drugi wyruszy w środę 3 maja, pociąg z Krakowa wyjedzie o 11:21 i również po równych trzech godzinach pojawi się w Zakopanem. Powrotny kurs z Zakopanego wyruszy o 16:40 i już o 19:34 dotrze do Krakowa Głównego. Tego dnia będzie to najszybsze połączenie kolejowe pomiędzy Zakopanem a Krakowem (2 godziny 54 minuty)
jazdy.

Bilety na pociągi do nabycia:
-w przedsprzedaży od 25 kwietnia. Bilet ważny na przejazd wybranym pociągiem wg cennika „Taryfa Małopolska”.
– w dniu wyjazdu – u obsługi pociągu bez opłaty za wydanie biletu w pociągu.
Od cen biletów obowiązują ulgi ustawowe. Przykładowe ceny biletów:
Kraków Główny – Zakopane
– 14,00 zł (bilet normalny)
– 6,86 zł (bilet z ulgą 51% dla studentów

Także Koleje Śląskie przygotowały pociąg specjalny z Katowic do Zakopanego, pisaliśmy o nim tutaj -> Kolejami Śląskimi do Zakopanego

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przygotowała dodatkowe kursy pociągu weekendowego Sprinter. Dodatkowe dni kursowania pociągów ŁKA Sprinter w relacji Łódź Fabryczna- Warszawa Wschodnia. Pociągi uruchomione zostaną 29 i 30 kwietnia oraz 1 i 3 maja.

Także ciekawie zapowiada się oferta turystyczna:

Wspólna oferta turystyczna z Arboretum w Rogowie i Koleją Wąskotorową. Pasażerom ŁKA na podstawie ważnych biletów przysługują zniżki na bilety wstępu.
Przypominamy o możliwości bezpłatnego przewożenia rowerów w pociągach ŁKA.
W weekend i święta na podstawie biletu wycieczkowego można podróżować 15% taniej.
więcej informacji pod tym linkiem -> Majówka z Łódzką Koleją Aglomeracyjną

Tak wygląda oferta majówkowa na kolei, ale nie tylko. Warto także popatrzeć tutaj -> Kalendarium pociągów retro , ponieważ przed nami kolejna Parada Parowozów w Wolsztynie, która odbędzie się 29 Kwietnia, z tej okazji do Wolsztyna wyruszy kilka składów retro ciągniętych przez lokomotywy parowe. To także jest fajna okazja, by ruszyć się z domu.

Pamiętajcie jeszcze o promocji KOLEO z BLIKiem, dzięki której wraca do was 50% biletu szczegóły znajdziecie tutaj -> 50% zwrotu za bilet kolejowy

Życzymy Wam wspaniałych wypraw w weekend majowy oraz wiele niezapomnianych przygód
Ekipa Okazji Podróżnika.

Podobne Wpisy

LEO Express Kraków <> Praga?

Okazje Podróżnika

Dokąd by tu pojechać…

DJ Czas

Amber Fest 2019

DJ Czas