Image default
AktualnościKolejowiPromocje

Wspólny bilet na kolei …

Tak jak krokusy i przebiśniegi zwiastują wiosnę, to najnowsze inicjatywy kolejowe dotyczące wspólnych biletów powoli zwiastują zmiany. Zapraszamy do zapoznania się z ofertami…

Wspólny Bilet Kolejowy

 

Od dłuższego czasu mówi się o powrocie do wspólnych biletów na kolei i wzajemnego ich honorowania. Temat cały czas powraca co jakiś czas, ale w ostatnich miesiącach nabrał zdecydowanego tempa.

Zobaczmy co mamy do dyspozycji jako pasażerowie.

Zacznijmy od tego, co już istnieje od dłuższego czasu. Tak dobrze przeczytaliście, jednym z pierwszych podejść do tematu jest powstanie Biletu Turystycznego (pisaliśmy o nim tutaj -> Bilet Turystyczny, czyli jak spędzić majówkę na kolei).

Bilet Turystyczny PolRegio

Jest to nic innego jak weekendowa oferta Przewozów Regionalnych oferująca nielimitowaną liczbę przejazdów na terenie polski oraz do pierwszej stacji w Czechach i Niemczech. Polregio udało się dogadać i uzgodnić sposób rozliczeń z innymi przewoźnikami i tak wydając 45 zł, możemy wyruszyć w piątek po godzinie 18 w drogę następującymi przewoźnikami:

 • PolRegio
 • Koleje Małopolskie
 • Koleje Śląskie
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna z wyłączeniem połączeń ŁKA Sprinter
 • Koleje Dolnośląskie
 • Koleje Wielkopolskie

Bilet jest ważny przez cały weekend do pierwszego dnia roboczego po weekendzie do godziny 6:00.

W tym czasie możecie odbyć nielimitowana ilość podróży w ramach wymienionych przewoźników. Często w długie weekendy ważność tego biletu jest wydłużana.

Gdzie można zakupić ten bilet?

Bilet Turystyczny można zakupić w kasach przewoźników. Niestety na tę chwilę nie znaleźliśmy możliwości zakupu poprzez internet. Bilet ten jest biletem imiennym, więc należy pamiętać o wypełnieniu go swoimi danymi i posiadać przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość.

 

Ok, pomyśleć można, skoro udało się dogadać kilku przewoźnikom, to dlaczego nie udało się na podstawie tego biletu stworzyć oferty dla wszystkich?

I tutaj z odpowiedzią przychodzi stare powiedzenie.

„Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”

Tak naprawdę największym problemem jest uzgodnienie, jak rozliczyć przejazd pasażera różnymi kategoriami pociągów. I tak każdy przewoźnik stosuje swoje taryfy opłat za przewóz pasażerów, a to nie sprzyja integracji, gdyż każdy nawet w ramach jednego przewoźnika może występować kilka ofert cenowych.

Jak więc rozliczać się ze wspólnych pasażerów?

Na to nie znajdziemy odpowiedzi, ale wiemy, że prace nad tym trwają i tak dzięki nim powstały kolejne wspólne oferty.

Bilet Weekendowy PKP Intercity i PolRegio

foto z notki prasowej
W ramach tego projektu powstały dwa weekendowe bilety:
 • Razem w Polskę Standard gdzie za 109 zł możemy podróżować pociągami PKP Intercity kategorii TLK, IC, oraz pociągami PolRegio R, IR
 • Razem w Polskę Komfort gdzie za 189 zł możemy podróżować pociągami PKP Intercity kategorii TLK, IC, EIC, EIP, oraz pociągami PolRegio R, IR.
Aby przybliżyć Wam bliżej ofertę i jej działanie posłużymy się wycinkami notki prasowej, a w niej mamy takie info:
„… Nowa oferta to znakomita zachęta do weekendowego poznawania kraju. Dzięki rozbudowanej siatce połączeń oferowanych przez POLREGIO i PKP Intercity na wspólnym bilecie weekendowym można np. odkryć uroki polsko-litewskiego pogranicza (Suwałki, Trakiszki), wybierając pociąg PKP Intercity z Wrocławia, Łodzi lub Warszawy do Białegostoku, a następnie skład POLREGIO do Suwałk czy poznać atrakcje turystyczne Roztocza, korzystając z nocnego pociągu TLK z Wrocławia przez Kraków do Rzeszowa z dogodną przesiadką na pociąg REGIO do Zamościa przez Bełżec i Zwierzyniec. …”
Jak działa oferta Razem w Polskę?
Jak już wyżej pisaliśmy, oferta składa się z dwóch wariantów Standard i Komfort. Bilety upoważniają, do odbycia nieograniczonej liczby przejazdów począwszy od piątku od godziny 19:00 do poniedziałku do godziny 6:00.
Musimy pamiętać o tym, że bilety te tak samo, jak inne oferty weekendowe przewoźników są biletami imiennymi, tak więc należy pamiętać o wpisaniu w sposób czytelny oraz trwały imienia i nazwiska podróżnego, a także numeru dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość. Dokument ten trzeba okazać podczas kontroli wraz z biletem.
Gdzie można kupić bilet Razem w Polskę?
Ofertę weekendową można kupić nawet 30 dni przed planowaną podróżą w kasach biletowych obu przewoźników. Niestety nie można, tych biletów zakupić u konduktora, jak i przez internet, ale kto wie może w najbliższym czasie uda się pokonać tę przeszkodę.

Bilet Samorządowy

Oferta wspólnego bilety cały czas ewoluuje i 1 sierpnia pojawił się kolejny wspólny bilet. Tym razem dogadali się przewoźnicy samorządowi. W tym przypadku posiadacz tego biletu będzie mógł odbyć w jego ramach nieograniczoną ilość przejazdów następującymi przewoźnikami:

 • Arriva
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna
 • Koleje Dolnośląskie
 • Koleje Mazowieckie
 • Koleje Małopolskie
 • Koleje Śląskie
 • Koleje Wielkopolskie
 • Warszawska Kolej Dojazdowa

Cena biletu to 38 zł, a jego ważność wynosi 24 godziny. Jest to ciekawa opcja, jeśli poruszamy się pomiędzy różnymi województwami i chcemy dotrzeć do miejsc obsługiwanych wyłącznie przez przewoźników samorządowych.

Gdzie możemy kupić ten bilet?

Na tę chwilę tylko i wyłącznie przez internet, a dokładniej przez aplikację SkyCash oraz Małopolską Kartę Aglomeracyjną.

Oferta ta jednak ma sporą wadę, jak Koleje Mazowieckie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna mają stacje, gdzie można się przesiąść z jednego przewoźnika do drugiego, to niestety inni przewoźnicy już nie mają tak dobrze i w większości przypadków nie ma takiej możliwości. Jednak jak mówią pomysłodawcy tego projektu, są oni otwarci na kolejne możliwości i rozszerzenie oferty.

Podsumowanie

To, co obecnie dzieje się na polskiej kolei cieszy oko. Olbrzymie programy taborowe, modernizacje szlaków kolejowych, reaktywacja dawnych linii, budowa nowych, na nic będą, gdy pasażer nie będzie miał odpowiedniej oferty, by skorzystać z usług przewoźników. W dobie internetu i aplikacji mobilnych wspólny bilet nie powinien być wydarzeniem medialnym, a normą. Pionierami w tej dziedzinie są Przewozy Regionalne, które jako jedne z pierwszych uruchomiły wspólne oferty z innymi przewoźnikami, w tym przewoźnikami autobusowymi (PKS Ostrowiec Świętokrzyski, PKS Częstochowa, PKS Kamień Pomorski). Także Koleje Dolnośląskie wraz z Polbus wprowadziły oferty się uzupełniające. Łódzka Kolej Aglomeracyjna integruje komunikację miejską z koleją. Tak samo Koleje Małopolskie idą podobny torem myślenia. W świecie, gdzie integruje się usługi, nasi przewoźnicy niestety mają problem z dogadaniem się. Powyższe przykłady wspólnych ofert, to kropla w morzu potrzeb, niestety obarczone pewnymi ograniczeniami, albo w kasach, albo tylko w internecie, nie ma nic pośrodku, by było i tu, i tu.

Mamy nadzieję, że te pierwsze oznaki chęci porozumienia się rozpędzą kulę śniegową i wkrótce będziemy mogli wybierać w różnych ofertach, a kupując bilet nie będziemy się zastanawiali ile blankietów musimy mieć przy sobie i czy jakiegoś nie zgubiliśmy, lub nie wykupiliśmy.

Podróże koleją stają się coraz wygodniejsze, oby za tą poprawą szły także dobre oferty taryfowe dla pasażerów.

Na koniec przypominamy Wam wakacyjną ofertę przewoźników kolejowych -> Wakacje 2017 – przewoźnicy kolejowi.

Pozdrawiamy i zapraszamy do skorzystania ze wspólnych ofert przewoźników
Ekipa Okazji Podróżnika.

Podobne Wpisy

Wakacyjna linia z Gdańska do Berlina od Polskiego Busa

DJ Czas

SuperPKS – Super ale co?

DJ Czas

Wrześniowe wypady z Lux Express

DJ Czas